Abp Stanisław Gądecki ze słowami pocieszenia na święta. "Pandemia jest krzyżem, który musimy nieść wszyscy"
-
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) abp Gądecki postanowił podzielić się refleksją na temat Wielkanocy
-
Hierarcha wskazał, że pandemia jest niczym krzyż niesiony przez Jezusa skazanego na śmierć
-
Zaapelował jednocześnie do wiernych o odpowiedzialność i przestrzeganie reżimu sanitarnego
Jednym z głosów, które pojawiły się w publicznej dyskusji dotyczącej sytuacji Kościoła w Wielkanoc , jest opinia abp. Gądeckiego . Przewodniczący KEP postanowił zwrócić się do wiernych w tym ważnym dla nich czasie.
Nie dało się uniknąć się tematu pandemii, a słowa abp. Gądeckiego nie stanowią zaskoczenia w stosunku do narracji prowadzonej przez Kościół katolicki . Metropolita poznański poruszył zarówno kwestie obrządków obchodzonych nieco inaczej z racji zagrożenia epidemiologicznego, jak i całościowego wymiaru pandemii .
Pandemia jako krzyż, abp Gądecki zwrócił się do wiernych
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Gądecki postanowił zabrać głos w ważnym dla wiernych okresie. Tegoroczna Wielkanoc po raz drugi obchodzona będzie inaczej niż dotychczas.
Hierarcha postanowił pokusić się o obrazowe porównanie obecnej trudnej sytuacji na świecie. Skorzystał z czasu w roku liturgicznym obecnie przeżywanych przez katolików.
- Ta wyjątkowa i trudna chyba dla każdego sytuacja, która spowodowała ogromne zmiany w naszym praktykowaniu wiary i realizacji potrzeb religijnych - mówił abp Gądecki i wprost stwierdził, że „pandemia jest krzyżem , który musimy nieść wszyscy”. To jednak nie koniec ważnych słów, jakie przekazał przewodniczący KEP.
Jesteśmy jak Jezus niosący swój krzyż. Wiara w dobie pandemii nie jest łatwa
Nie wszyscy dziś pójdą do kościoła, by tradycyjnie poświęcić pokarmy . W Wielką Sobotę nadal można pojawić się pod murami świątyni i otrzymać błogosławieństwo kapłana . Zezwolono jednak, by wierni mogli wykonać tę czynność również samodzielnie. KEP w sieci opublikował dokładną instrukcję dotyczącą tego, jak poświęcić pokarmy w zaciszu domowego ogniska.
Wydaje się, że są dwie spore różnice między dwie możliwymi formami. Przede wszystkim w domu w czasie święcenia nie korzystamy z wody święconej . Dodatkowo obrządek wykonany ma zostać w niedzielę , tuż przed świątecznym śniadaniem, a nie w Wielką Sobotę.
Abp Gądecki wskazał, że tradycje wielkanocne są mocno ugruntowane w naszym społeczeństwie . Wskazał, że to właśnie święconka jest jedną z nich. Co ciekawe podkreślił, iż to właśnie błogosławieństwo przez kapłanów jest „istotnym elementem przeżywania naszej religijności”. Chociaż podkreślił, że akurat w kwestii celebrowania zmartwychwstania są rzeczy ważniejsze niż skupianie się na koszyczku z jedzeniem .
Przewodniczący KEP apeluje do wiernych
Nie zabrakło tradycyjnego apelu do wiernych oraz duszpasterzy . Nie zdecydowano się bowiem na zamknięcie kościołów i formułowano komunikaty, iż pokładana jest nadzieja w rozwadze zarówno kapłanów, jak i wiernych.
- Wszyscy musimy zadbać o nasze zdrowie i życie w tym wyjątkowo trudnym czasie - powiedział abp Gądecki, komentując niezbędność przestrzegania wprowadzonych przez rządzących restrykcji, w tym ograniczenia ilości osób mogących jednocześnie przebywać w kościele.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
-
Zatrważająca prawda o testamencie Lecha Wałęsy wyszła na jaw. Chodzi o dom
-
Michał Dworczyk uciekł przed kontrolą. Wiemy, co może ukrywać
Źródło: Polsat News