Głośny wniosek o 500 plus za okres ciąży nie został odrzucony
-
Zgodnie z wyrokiem TK dziecko nabywa prawa wraz z poczęciem
-
Niektórzy twierdzą, że wobec tego 500 plus na każde dziecko także powinno obowiązywać od chwili poczęcia
-
Poseł Lewicy złożył wniosek o wyrównanie świadczenia za 9 miesięcy
-
Został poproszony o uzupełnienie dokumentacji
Jak podaje Radio ZET, po wyroku TK w sprawie aborcji, w którego uzasadnieniu pojawia się wzmianka, że dziecko nabywa prawa w chwili poczęcia , pojawiły się żartobliwe sugestie, że wobec tego rozszerzony powinien zostać okres obowiązywania świadczeń takich jak 500 plus .
Poseł Lewicy Marek Rutka nie poprzestał jednak na żartach i faktycznie złożył do ZUS-u oraz do urzędu miasta w Gdyni wniosek o przyznanie wyrównania świadczenia 500 plus za 9-miesięczny okres, podczas którego jego córka była "dzieckiem poczętym" choć nienarodzonym.
Chociaż - jak podaje Radio ZET - Rutka traktuje złożenie wniosku jako happening, to jednak ku jego zaskoczeniu wniosek nie został odrzucony . Poseł Lewicy otrzymał oficjalną odpowiedź z urzędu miasta , w której zwrócono mu uwagę na braki formalne we wniosku i poproszono go o uzupełnienie dokumentacji .
Wniosek o wyrównanie 500 plus zostanie złożony ponownie
- Oczywiście uzupełnię braki formalne i złożę wniosek jeszcze raz . To rzecz jasna taka gra na czas. Urzędnicy po prostu zastanawiają się, co zrobić z takimi wnioskami - mówi przywoływany przez Radio ZET poseł Lewicy.
Jak zwraca uwagę Radio ZET, chociaż postępowanie urzędu miasta, który nie odrzucił wniosku, zaznaczając jedynie, że nie wypełniono go " zgodnie z wymogami ustawy " , może dawać nadzieję na pozytywne rozstrzygnięcie, to jednak jest ono mało prawdopodobne .
Powodem jest zapis, zgodnie z którym świadczenie 500 plus zaczyna przysługiwać rodzinie na dane dziecko dopiero wraz z dniem jego narodzin . Tymczasem poseł Lewicy Marek Rutka zaznacza, że w jego akcji nie chodzi o pieniądze, lecz o zwrócenie uwagi na dramat kobiet po zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce .
Rutka podkreśla, że fałszywa jest przesłanka wyroku TK zakazującego przerywania ciąży w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad lub chorób płodu - czyli założenie, że początkiem życia człowieka jest chwila poczęcia .
- Nie jest to zgodne z wiedzą medyczną, a z doktryną Kościoła katolickiego. Wskazuję, że jeśli tworzy się jakiekolwiek prawo, to trzeba myśleć o dalekosiężnych skutkach i następstwach danych zapisów - mówił Rutka w wywiadzie dla portalu natemat.pl.
- Chciałem wskazać na inne niż medyczne absurdy uzasadnienia TK Julii Przyłębskiej , które jest sprzeczne z wiedzą medyczną. Artykuł 6. Konstytucji mówi o ochronie życia w Polsce, natomiast słowa nie ma tam, by życie miało być chronione od momentu poczęcia - tłumaczył w rozmowie z portalem natemat.pl poseł Lewicy.
Źródło: Radio ZET
Artykuły polecane przez redakcję WTV: