Program 300 plus do zmian. Biedniejsi Polacy mają powody do zmartwień
O zmianach w jednym ze sztandarowych programów społecznych Prawa i Sprawiedliwości pisaliśmy już przed blisko dwoma tygodniami . Przypomnijmy, że przysługujące w ramach programu "Dobry start" świadczenie 300 plus ma wspomóc rodziców w zakupie wyprawki szkolnej .
W ramach cyfryzacji usług publicznych rząd zdecydował o zmodyfikowaniu procesu składania wniosków o przyznanie świadczenia. Od 2021 roku 300 plus nie będzie ponadto wypłacane w gotówce .
Zmiany w 300 plus
Ubieganie się o przysługujące 4,5 mln uczniów 300 plus będzie możliwe jedynie przez internet . Pieniądze zostaną wypłacone na wskazany rachunek bankow y i niemożliwe będzie odebranie ich w najbliższym urzędzie.
Redukując obciążenie dla budżetu, rząd postanowił ponadto, że koordynacja programu zostanie przekazana Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych . Za zadanie dotychczas odpowiedzialne były samorządy (w tym ośrodki pomocy społeczne j).
Ze wstępnych wyliczeń wynika, że wprowadzane rozwiązanie pozwoli państwu zaoszczędzić około 480 mln złotych do 2031 roku .
Sprzeciw środowiska pomocy społecznej
Zwracaliśmy uwagę, że zmiany mogą dotknąć osoby mniej zamożne , do których w teorii skierowany jest program. Rodziny te nierzadko mierzą się z wykluczeniem cyfrowym , nie posiadając dostępu do komputera czy internetu.
Jak podaje portal money.pl, rozwiązaniom sprzeciwiła się Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej . Organizacja wystosowała list do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej .
Zaznaczono choćby, że podczas gdy w Polsce znajduje się niemal 2,5 tys. punktów pomocy społecznej, ZUS posiada jedynie 322 placówki, co znacznie utrudni możliwość szybkiego załatwienia całego procesu .
Komentując zrezygnowanie ze składania wniosków w formie papierowej, zwrócono uwagę, że w roku 2020 aż jedna trzecia wniosków została złożona w ten sposób.
Dodano, że to właśnie ubogie rodziny, m.in. z mniejszych miast lub wsi, a także te wykluczone cyfrowo, zwykle starały się o 300 plus w tradycyjnej formie. Zwrócono uwagę, że to wspomniana grupa powinna liczyć na szczególne wsparcie ze strony państwa .
Uwadze Federacji nie umknął również fakt, że zmiany zostały wprowadzone w tempie ekspresowym, przez co "obywatel jest zaskakiwany zmianami przepisów" . Zaapelowano o odstąpienie od wprowadzenia zmian lub przesunięcie ich realizacji na styczeń 2022 roku .
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
-
Policja komentuje sprawę pozostawienia dziecka w oknie życia w Częstochowie
-
Dr Grzesiowski wytknął błędy w spocie przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia
-
Polski dyplomata ewakuowany z Indii do kraju. Skomplikowana akcja służb zakończona sukcesem
Źródło: Money.pl | WTV