wtv.pl Gospodarka Sasin planuje kolejną rewolucję. Dotyczy restrukturyzacji energetyki
WTV.pl

Sasin planuje kolejną rewolucję. Dotyczy restrukturyzacji energetyki

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska
  • Już w przyszłym tygodniu rząd ma zająć się projektem Jacka Sasina

  • Minister aktywów państwowych odpowiedzialny jest za rewolucję w polskiej energetyce

  • Polityk przekonuje, iż wiąże się to z wieloma intratnymi inwestycjami

Ostatnie miesiące były dla ministra Jacka Sasina wyjątkowo aktywne. Polityk otrzymywał kolejne poważne zadania, zapewne wprost od Mateusza Morawieckiego. Po raz kolejny z dumą opowiada o przedsięwzięciu, w którym przyszło mu partycypować .

Od 2019 roku aktywa państwowe znajdują się pod pieczą Jacka Sasina. Najnowsze wyzwanie postawione przed ministrem brzmi niczym prawdziwy szczyt nie do zdobycia. Szczególnie w Polsce, która od lat dość mocno przeciwstawia się znaczącym zmianom na polu energetyki .

To właśnie w tym aspekcie gospodarki działa obecnie minister i zapowiada, że już niedługo będą miały miejsce spektakularne zmiany . Rząd zajmie się projektem Jacka Sasina?

Rewolucja w polskiej energetyce zapowiadana szumnie przez Jacka Sasina

Czy istnieje szansa, że Jacek Sasin sprawi, iż konserwatywna gałąź gospodarki związana z energetyką zmieni swoje podejście do odnawialnych źródeł energii (OZE) ? Minister aktywów państwowych nie kryje swojego entuzjazmu związanego z zapowiadanymi modyfikacjami.

Na antenie RMF FM postanowił pochwalić się, iż już w następnym tygodniu rząd zacznie pracować nad projektem restrukturyzacji polskiej energetyki . Nie zabrakło opisów wielu opłacalnych inwestycji , które mają wiązać się z planowanymi zmianami.

Zdaniem Jacka Sasina planowane w projekcie modyfikacje są niczym innym jak „nowym oddechem”. Wskazał, iż wyłączane bloki węglowe mają zostać zastąpione innymi, bardziej nowoczesnymi formami, w tym nie tylko wspomnianymi OZE, ale również korzystających z gazu ziemnego .

Z informacji przekazanych do mediów wynika, iż minister aktywów państwowych ma nadzieję, że rozpocznie się proces wydzielania elektrowni węglowych ze spółek , gdzie obecnie funkcjonują. „Stworzenie odrębnego podmiotu” ma przynieść ze sobą korzyści wynikające również z pozyskiwania finansowania na pokrewne planowane inwestycje.

Nieustannie pojawiają się kontrowersje

Wiele osób wskazuje, iż polityk nie jest najlepszym wyborem w kwestii planowania i wdrażania znaczących inwestycji . Już teraz wiele mówi się na temat kontrowersji związanych z elektrownią w Ostrołęce .

Najwyższa Izba Kontroli na czele z Marianem Banasiem już teraz mówią o tym, iż przeprowadzona zostanie weryfikacja dotycząca poprawności prowadzonej inwestycji . Związane jest to z faktem, iż na budowę bloku węglowego udziałowcy mieli przeznaczyć aż 1,31 mld złotych . Ostrołęka C, zanim jednak jeszcze powstała już skazana została na upadek . W marcu ruszyła rozbiórka niedokończonego dzieła.

Temat ten pojawił się również w rozmowie z ministrem. Jacek Sasin wskazał, iż sama inwestycja w momencie pojawienia się faktów uniemożliwiających jej ukończenie, była już na wysoce zaawansowanym poziomie.

W czasie komentowania kontrowersji minister aktywów państwowych, cieszący się najwyraźniej niezachwianym zaufaniem Mateusza Morawieckiego stwierdził, iż cała elektrownia nie będzie poddana rozbiórce . Dotyczy to zaledwie jednego elementu. - [ ... ] pylony, które miały służyć takiemu podtrzymywaniu bloków węglowych. Ale wszystkie inne inwestycje wykonane, zostaną użyte przy budowie elektrowni gazowej, która powstanie w tym miejscu - zapewniał w rozmowie Jacek Sasin.

Tego, czy plany odpowiedzialnego za rewolucję w polskiej energetyce Jacka Sasina znajdą odbicie w rzeczywistości dowiemy się już niedługo . Pierwszym sprawdzianem będzie bowiem rozpoczęcie prac nad projektem przez rząd.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: money.pl / RMF FM / Business Insider

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia