Od dziś wchodzą w życie nowe obostrzenia. Przedstawiamy najważniejsze szczegóły z rozporządzenia
-
Nowe rozporządzenie dot. obostrzeń w piątek pojawiło się w dzienniku ustaw.
-
Dowiadujemy się z niego, jakie miejsca dokładnie będą zamknięte, a jakie pozostaną otwarte.
-
Pojawia się parę zaskoczeń - zamknięto np. otwarte wcześniej od dłuższego czasu kasyna, a otwartymi pozostawiono biblioteki i kościoły.
Wszędzie tam, gdzie można się poruszać, zachowany ma zostać reżim sanitarny.
Jak wygląda rozporządzenie ws. obostrzeń? Wszystko już wiadomo
W piątek po godzinie 18 w Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie związane z wprowadzonymi od dziś obostrzeniami. Ogłoszono je już 17 marca, a później przygotowywano dokładne zapisy prawne, które pozwoliłyby na ich wprowadzenie.
Wiadomo już dokładnie, które branże zostaną zamknięte, a które nie - wybór może niektórych zaskoczyć. Rząd dał przedsiębiorcom czas, by ci mogli przystosować się do obostrzeń.
W artykule §9 rozporządzenia można dowiedzieć się, jakie dokładnie branże będą musiały zostać zamknięte. Sytuacja nie zmieniła się dla wielu z nich - część powróci do stanu z ostatniego jesienno-zimowego lockdownu.
Zakazem otwarcia objęte pozostaną dyskoteki, kluby, siłownie i lokale gastronomiczne - te mogą serwować jedynie dania na wynos. Zakazana jest również działalność targowa, eventowa i rozrywkowa.
Zamykane są również kina, teatry, opery, filharmonie i obiekty sportowe takie jak np. baseny, boiska i korty tenisowe. Baseny pozostaną otwarte tylko w paru przypadkach - jako miejsca lecznicze i miejsce przygotowań dla kadry narodowej pływaków.
Zamknięto również ponownie hotele - otwarte pozostaną tylko te, które świadczą usługi jako hotele pracownicze i w związku z organizacją wizyt służbowych w Polsce.
W galeriach handlowych otwarte mogą zostać jedynie punkty usługowe, a także kioski, drogerie, sklepy spożywcze i apteki .
Co ciekawe, otwarte nie będą mogły być również kasyna , które jakiś czas temu zostały niespodziewanie otwarte bez podania szczególnego powodu.
Zamknięte pozostaną również szkoły - dzieci z klas I-III, które dotychczas mogły już uczyć się stacjonarnie teraz powrócą do nauczania online.
Co pozostanie otwarte?
Część placówek pozostanie jednak otwarta. Jednymi z nich są placówki mające charakter medyczny, czyli sanatoria i uzdrowiska .
Otwarte będą też bibliotek i, choć tym razem obowiązywać będzie w nich ścisły reżim sanitarny. Klienci będą mogli przebywać w środku jedynie, jeśli nie przekroczą liczby jeden osoby na 15 mkw. Podobną zasadę zastosowano w kościołach , które również pozostały otwarte.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
-
Biedroń wykorzystał zdjęcie Krystyny Pawłowicz w swojej kampanii. "Nie bądź jak Kryśka"
-
Święta zmienią terminy wypłat pieniędzy dla seniorów. Trzynastka będzie wcześniej
źródło: [radiozet.pl]