Zdaniem mieszkańców Torunia, najważniejszym wydarzeniem stulecia jest powstanie Radia Maryja
-
Plebiscyt na najważniejsze wydarzenie ostatnich 100 lat w historii Torunia wygrało założenie Radia Maryja
-
Powstanie toruńskiej rozgłośni zdeklasowało konkurencję
-
Decyzja mieszkańców miasta zaowocuje pamiątkową tablicą
Utworzenie województwa pomorskiego ze stolicą w Toruniu, czy wizyta Jana Pawła II? Nic, wg. mieszkańców Torunia, nie mogło się równać z powstaniem Radia Maryja
Sukces Radia Maryja
Radio Maryja to pierwsza i jednocześnie największa katolicka rozgłośnia w Polsce . Powstała w 1991 r. , od samego początku przyciągała przed radioodbiorniki ogromną rzeszę słuchaczy, którzy mogli cieszyć się transmisjami z mszy świętych, a nawet wspólną modlitwą na antenie.
Niezmiennie, od samego początku na czele Radia Maryja stoi toruński redemptorysta, Tadeusz Rydzyk . Osoba duchownego od wielu lat budzi ogromne kontrowersje, kapłan znany jest ze śmiałych wypowiedzi o tematyce politycznej, często lekceważy także decyzje Stolicy Apostolskiej , wygłaszając poglądy sprzeczne z nauczaniem papieża.
Od przeszło tygodnia z nagłówków w mediach w całej Polsce nie schodzą słowa, wygłoszone przez dyrektora Radia Maryja podczas obchodów 29 . rocznicy powstania rozgłośni . Założyciel toruńskich mediów katolickich, w obecności uczestniczących w uroczystości czołowych polityków partii rządzącej, bagatelizował czyny pedofilskie , jakich dopuszczali się polscy duchowni. O wytłumaczenie się z kontrowersyjnych słów został poproszony niedawno przez prymasa Polski, a krytyce wypowiedź Rydzyka poddał także znany w mediach społecznościowych ks. Sławomir Dziankowski .
Wypowiedź duchownego najwyraźniej nie zrobiła większego wrażenia na mieszkańcach Torunia, ponieważ to właśnie powstanie założonej przez Tadeusza Rydzyka rozgłośni, mieszkańcy miasta uznali najważniejszym wydarzeniem ostatnich 100 lat , w zorganizowanym z okazji rocznicy powrotu stolicy województwa kujawsko-pomorskiego do wolnej Polski plebiscycie.
Radio Maryja deklasuje konkurencję
"Plebiscyt Stulecia" zakładał możliwość wzięcia udziału w głosowaniu przez każdego mieszkańca Torunia. Wystarczyło tylko wysłać wiadomość SMS z odpowiednim kodem. Kategorie były następujące: "Toruńska Legenda Stulecia", w której wybierano najbardziej zasłużoną dla miasta postać oraz "Toruńskie wydarzenie stulecia" .
Co ciekawe, w pierwszej kategorii nie wystąpiła nawet kandydatura Tadeusza Rydzyka, choć trzeba przyznać, że gdyby przyznano możliwość głosowania na toruńskiego redemptorystę, najprawdopodobniej byłby bezkonkurencyjny , podobnie jak powstanie prowadzonej przez niego rozgłośni w drugiej części plebiscytu.
W kategorii "Toruńskie wydarzenie stulecia", mieszkańcy mieli do wyboru aż 34 niezwykle ważne momenty w historii ojczystej miejscowości Mikołaja Kopernika. Głosować można było chociażby na otwarcie Książnicy Miejskiej, powołanie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, czy wizytę Jana Pawła II w 1999 r. Torunianie byli jednak niemalże jednomyślni.
Choć liczba biorących udział w plebiscycie nie była imponująca (z 199 469 mieszkańców, w konkursie wzięło udział zaledwie 347 osób), wszystko zostało już rozstrzygnięte . Przeważającą liczbą głosów (aż 249), za najważniejsze wydarzenie stulecia uznano powstanie Radia Maryja. Żaden z konkurujących momentów historycznych nie zbliżył się nawet do wyniku jakie osiągnęło powstanie w 1991 r. pierwszej katolickiej rozgłośni.
Zgodnie z założeniem organizatorów, 18 stycznia w Toruniu zostanie odsłonięta tablica, upamiętniająca decyzję mieszkańców miasta . Gratulujemy.
źródło: torun.pl, wp.pl