W końcu! Właściciele, porzucający pupili odpowiedzą przed sądem
Główny Inspektorat Weterynarii przeprowadził badanie, z którego wynika, że pod koniec 2017 roku w polskich schroniskach przebywało 109 962 psów i 32 245 kotów, a spora część tych zwierząt została porzucona przez właścicieli w okresie wakacyjnym. Takie zwierzęta bardzo źle to znoszą - cierpią i tęsknią za swoimi właścicielami. Niestety, wiele zwierząt zostało także porzuconych w okrutny sposób i skazanych na pewną śmierć.
Porzucasz swojego zwierzaka? Popełniasz przestępstwo
Według nowych przepisów, ten, kto porzuca swojego zwierzaka, popełnia przestępstwo, za które grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli wiąże się to ze szczególnym okrucieństwem lub świadomym pozostawieniem psa na pewną śmierć, jak np. przywiązanie go do drzewa w lesie, w przypadku odnalezienia sprawcy kara może wynosić aż do 5 lat więzienia. Sąd może dodatkowo ukarać właścicieli grzywną w wysokości nawet do 100 tysięcy złotych, a pieniądze te przeznaczyć na cele charytatywne dla ośrodków pomagającym zwierzętom. Powód pozbycia się zwierzaka nie będzie miał tu żadnego znaczenia. Nie ma znaczenia, że ktoś z domowników jest uczulony na psa lub kota, nie ma znaczenia też, że zwierzę jest agresywne, czy to, że jego tresura przerasta właściciela. Bowiem jego obowiązkiem jest rozwiązanie sprawy w taki sposób, by stworzenie na tym nie ucierpiało.
Być może zaostrzenie przepisów skłoni ludzi do bardziej odpowiedzialnych i przemyślanych decyzji, zarówno przy chęci pozbycia się zwierzaka, jak i wcześniej - przed jego przygarnięciem lub kupnem. Pamiętajmy, że zwierzęta to nie zabawki! One też mają uczucia, tak samo jak my. Tak samo też odczuwają ból czy tęsknotę.