wtv.pl Polska Czy można się zakazić przez oczy? Zalecenia Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, warto uważać
WTV.pl

Czy można się zakazić przez oczy? Zalecenia Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, warto uważać

19 marca 2022
Autor tekstu: Justyna Klimasara

Powszechnie wiadomo, że koronawirus przenosi się głównie drogą kropelkową. Największe ryzyko wydalenia cząsteczki wirusa pojawia się podczas kaszlu, oddychania czy kichania. Cząsteczka koronawirusa, jak ostrzegają okuliści, może także przenieść się na różne powierzchnie. Przeniesiona na błonę śluzową, np. podczas zakładania soczewek może doprowadzić do zakażenia. Jak się przed tym uchronić?

Polskie Towarzystwo Okulistyczne ostrzega Polaków

"Teoretycznie istnieje ryzyko przeniesienia koronawirusa w trakcie zakładania soczewek, ale można je uznać za minimalne" - mówią eksperci. Jak podkreślają, w czasie pandemii nie należy lekceważyć zaleceń higienicznych, odnośnie do sposobu zakładania soczewek. Przed każdą aplikacją należy dokładnie umyć ręce i wycierać je ręcznikiem jednorazowym. Można także decynfekować dłonie i pojemnik alkoholem etylowym.

"Brakuje naukowych dowodów na rolę użytkowania soczewek kontaktowych w transmisji zakażenia, w każdym razie ich rola jest marginalna"- stwierdził prezes PTO prof. Jacek Szaflik. PTO zwraca także uwagę, że okulary mogą stanowić dodatkową barierę ochronną przed koronawirusem. Każdy jednak powinien indywidualnie dobierać drogę korekcji.

Lekarze ostrzegają także pacjentów z jaskrą. Nie powinni przerywać terapii, w razie pytań i zastrzeżeń muszą skontaktować się ze swoim lekarzem. W czasie pandemii dostęp do recept może być nieco utrudniony, a zatem sugeruje się skorzystanie z porady telefonicznej. Bez trudu można także dostać e-fakturę, gdyby komuś zabrakło niezbędnych leków.

Pandemia to trudny czas, musimy bardziej niż dotychczas dbać o higienę. Dotyczy to także aplikowania soczewek kontaktowych. Chociaż jak uspokajają eksperci, ryzyko zarażenia podczas aplikacji jest minimalne, powinniśmy dezynfekować pudełko i myć ręce. Ważne, aby pacjenci mieli świadomość ryzyka, ale nie popadali w panikę bez powodu.

Źródło: [TVP 3/ Onet]

Obserwuj nas w
autor
Justyna Klimasara
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia