wtv.pl Polityka Rzecznik rządu usiłuje tłumaczyć zasadność podatku nakładanego na wolne media. TVP kontynuuje walkę z wolnością słowa
WTV.pl

Rzecznik rządu usiłuje tłumaczyć zasadność podatku nakładanego na wolne media. TVP kontynuuje walkę z wolnością słowa

19 marca 2022
Autor tekstu: Konrad Wrzesiński

O akcji „Media bez wyboru” , będącą odpowiedzią na plany rządu, który przedstawił projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego podatku dla środków masowego przekazu, pisaliśmy TUTAJ .

Przeciwko nowej daninie wystąpili najwięksi gracze na medialnym rynku. Do akcji dołączyła m.in. Agora, Canal+, TVN czy Telewizja Polsat .

Szczegóły projektu na antenie publicznego nadawcy przedstawił rzecznik rządu Prawa i Sprawiedliwości Piotr Muller .

Piotr Muller: „Danina solidaronściowa”

Jesteśmy na etapie prekonsultacji dotyczącej tego projektu – zaznaczył na wstępie rzecznik. – Opłata to została wprowadzona w wielu innych krajach Unii Europejskiej – przekonywał goszczący na antenie TVP Info Piotr Muller.

Kolejno Muller mówił o unikaniu opodatkowania przez tzw. cyfrowych gigantów .

Ten podatek, który jest w fazie projektowej, zakłada, że będzie wynosił od 2 do 15 procent, zależnie od tego, jakie będą przychody danej firmy. Wszystkie te środki finansowe mają być przeznaczone na zdrowie oraz fundusz zabytków – zapewnił członek Prawa i Sprawiedliwości.

Rzecznik rządu określił wprowadzany podatek mianem „daniny solidarnościowej” . Muller zaznaczył, że firmy objęte podatkiem są niezwykle zamożne, przez co stać je na to, by „w sposób solidarny podzielić się swoimi przychodami” .

Dalej było już klasycznie. Prowadzący rozmowę Michał Rachoń wskazał, że od dwóch lat opozycja przekonywała, że 2 mld zł, które trafiły do publicznych mediów, powinny wspomóc służbę zdrowia. Używając dość pokrętnej logiki, dziennikarz zauważył, że obecnie te same środowiska protestują przeciw przekazaniu środków na walkę z wirusem.

Pytany, czy go to dziwi, Piotr Muller odparł, że i owszem. – Zachęcam do rozmów w tym zakresie. Wprowadzana danina nie jest czymś nadzwyczajnym – przekonywał.

O „niemieckich mediach, które nie chcą podzielić się pieniędzmi”, mówiono też w poprzedzającym rozmowę programie „#Jedziemy”, również prowadzonym przez Rachonia.

źródło: TVP Info

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Obserwuj nas w
autor
Konrad Wrzesiński
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia