Tłumy na mszy papieża Franciszka. Historyczna wizyta w Irbilu
-
W ten weekend papież Franciszek odwiedził Irak, jest to historyczna wizyta
-
W czasie mszy na stadionie dla Kurdów uciekających przed tzw. Państwem Islamskim na stadionie zgromadziło się 10 tys. osób
-
Wielu wiernych ignorowało nakaz utrzymywania dystansu, zabrakło również maseczek ochronnych
-
Papież Franciszek wskazywał, że Kościół katolicki w Iraku żyje i wykonuje wyjątkowo ważne zadanie
W ostatnim czasie papież Franciszek odwoływał kolejne swoje zaplanowane podróże służbowe. Jednej z nich postanowił jednak nie wykreślać ze swojego kalendarza.
Dobiega końca historyczna wręcz wizyta papieża Franciszka . Głowa Kościoła katolickiego pojawiła się w Iraku i odprawiła msze dla prawdziwych tłumów. To pierwsza wyprawa hierarchy od czasów wybuchu pandemii koronawirusa.
Irak: papież Franciszek odprawia mszę dla 10 tys. osób
W czasie podróży do Iraku na liście papieża Franciszka obowiązkowe było spotkanie z Kurdami , którzy uciekli przed wojną. W stolicy Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego odprawił mszę dla 10 tys. wiernych , którzy z niecierpliwością wyczekiwali wizyty głowy Kościoła katolickiego.
Nabożeństwo nie zostało zorganizowane w świątyni. Ołtarz postawiono na stadionie , który zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości obiektów sportowych w Iraku. Kiedy tylko papież Franciszek się pojawił wierni nie ukrywali swojego entuzjazmu. W związku z pandemią koronawirusa na 27 tys. obiekt wpuszczono "zaledwie" 10 tys. ludzi .
Dziennikarze podkreślali, że chociaż było to jedyne masowe przedsięwzięcie w czasie wizyty papieża Franciszka to trudno pozbyć się wrażenia, że dawało ono namiastkę spotkań z hierarchą sprzed pandemii. Niestety zwrócili oni również uwagę na ignorowanie niebezpieczeństwa związanego z transmisją wirusa wśród osób zgromadzonych na obiekcie.
Wierni rezygnowali z maseczki i ignorowali zalecany dystans
Według dziennikarzy relacjonujących historyczną wizytę następcy św. Piotra w Iraku oraz masową niemal mszę w stolicy Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego, wierni uczestniczący w mszy z upełnie nie zwracali uwagi na przygotowane wcześniej środki bezpieczeństwa .
Wyłączone z użytku krzesła oznaczone w specjalny sposób były zajmowane i łamany był w związku z tym obowiązek dystansu. Maseczki natomiast były wyjątkowo rzadkim widokiem , jednak nie były one wymagane a jedynie dozwolone.
Najważniejsze jednak wydają się słowa, jakie usłyszeli Irakijczycy oraz Kurdowie. Papież Franciszek nie unikał trudnego tematu wojny i wskazywał, że konieczne jest zaangażowanie w pomoc ponad podziałami.
Ważne słowa papieża Franciszka
- Braterstwo jest silniejsze od bratobójstwa , nadzieja jest silniejsza od śmierci, pokój jest silniejszy od wojny. To przekonanie nigdy nie może zostać uciszone krwią przelewaną przez tych, którzy wypaczają imię Boga, podążając drogami zniszczenia - mówił w czasie swojej wizyty następca św. Piotra.
- Dziś mogę zobaczyć i dotknąć własnymi rękami, że Kościół w Iraku żyje , że Chrystus żyje i działa w tym świętym i wiernym ludzie - dodawał jeszcze papież Franciszek. Nie ukrywał, że spotkał w czasie swojej wizyty wiele osób skrzywdzonych zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Podkreślił, że wszystkie wyznania powinny dążyć do pomocy drugiemu człowiekowi i pokonania wojny przynoszącej ze sobą tak wiele złego.
Źródło: Onet / Twitter.com @pontifex_pl
Artykuły polecane przez redakcję WTV: