Papież Franciszek podjął historyczną dla Kościoła decyzję. Dotyczy kobiet
-
Decyzją papieża Franciszka Becquart została podsekretarzem Synodu
-
Tym samym otrzymała prawo głosu na Synodzie Biskupów
-
Jest pierwszą kobietą w historii z takimi uprawnieniami
Jak podaje TVP Info, w sobotę, 6 lutego, papież Franciszek mianował francuską zakonnicę Nathalie Becquart na stanowisko jednego z dwóch podsekretarzy Synodu Biskupów , co wiąże się z przyznaniem jej prawa głosu podczas Synodu .
Należąca do zgromadzenia ksawieranek Becquart jest pierwszą kobietą w historii, której przyznano tego rodzaju uprawnienia. Według TVP Info decyzja papieża Franciszka wpisuje się w szerszą politykę włączania kobiet w zachodzące w Kościele procesy decyzyjne .
Jak podaje TVP Info, jeszcze w ubiegłym roku papież Franciszek mianował Becquart na stanowisko konsultorki Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów . Ponadto podczas ostatnich Synodów więcej kobiet niż dotychczas zaangażowanych było w prace jako ekspertki czy audytorki , które pozbawione były jednak prawa głosu.
Jak dowiadujemy się z portalu press.vatican.va, Dr. Nathalie Becquart urodziła się w roku 1969 w Fontainebleau we Francji. Uzyskała dyplom europejskiej szkoły biznesowej HEC Paris, a ponadto studiowała teologię, filozofię i socjologię, specjalizując się w eklezjologii i prowadząc badania na temat synodalności na uczelni Boston College School of Theology and Ministry w USA.
W roku 1995 dołączyła do zgromadzenia ksawieranek , a w roku 2005 przyjęła śluby wieczyste . Jak podaje TVP Info, dotychczas pracowała jako dyrektorka krajowej Służby ds. Ewangelizacji młodych i powołań Konferencji Episkopatu Francji .
Papież Franciszek otwiera Kościół na kobiety
W połowie stycznia papież Franciszek podjął inną decyzję, która odbiła się w świecie szerokim echem jako wyraz uznania przez głowę Stolicy Apostolskiej roli kobiet w kościele . Papież Franciszek dopuścił wtedy kobiety do lektoratu i akolitatu .
Chociaż - jak zauważa Gazeta Wyborcza - decyzja ta była jedynie formalnością, bo kobiety od dawna czytały Pismo Święte podczas mszy, były szafarkami Eucharystii czy służyły przy ołtarzu jako ministrantki , to jednak przypieczętowuje ona ten stan rzeczy , zrywając z zapisami z roku 1972 pochodzącymi od Pawła VI, który ograniczał dostęp do tych posług do mężczyzn .
Tymczasem papież Franciszek wyklucza możliwość przyjmowania święceń kapłańskich przez kobiety , jednak powołał już drugą komisję mającą zbadać możliwość przyjmowania przez nie święceń niższych - diakońskich .
O zaangażowaniu w działania na rzecz poprawy sytuacji kobiet w Kościele i poza nim może świadczyć też decyzja papieża Franciszka, aby uczynić luty miesiącem modlitwy za kobiety dotknięte przemocą . Jest to problem szczególnie aktualny w dobie pandemii, gdy wiele kobiet zostało w związku z kwarantanną zamkniętych w domach z oprawcami , sprawcami przemocy domowej.
Źródło: TVP Info, press.vatican.va, Gazeta Wyborcza
Artykuły polecane przez redakcję WTV: