wtv.pl Świat Niespodziewane słowa papieża Franciszka: Przejrzystość finansowa Watykanu musi być wzorcowa
WTV.pl

Niespodziewane słowa papieża Franciszka: Przejrzystość finansowa Watykanu musi być wzorcowa

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Mimo trudności związanych z koronawirusem na świecie papież Franciszek nie próżnuje. W ostatnim czasie odbył pierwszą od wybuchu pandemii pielgrzymkę. Sporo zmian zaszło jednak również za murami stolicy apostolskiej.

Jeszcze nie tak dawno temu papież Franciszek zdecydował się na to, by prawo karne w Watykanie uległo zmianie . Dziś ponownie porusza temat wymiaru sprawiedliwości oraz finansów .

Finanse Watykanu: papież Franciszek wprost mówi o potrzebie przejrzystości

W sobotę 27 marca odbyła się w Watykanie inauguracja 92. roku sądowego i prócz papieża Franciszka, wśród ważnych osobistości pojawił się również Mario Draghi pełniący funkcję premiera Włoch. Słowa, jakie padły z ust następcy świętego Piotra wiele mówią o kierunku , który ma zamiar wyznaczyć hierarcha.

- Wykonując dzień po dniu waszą pracę ukrytą i cierpliwą , wnosicie cenny wkład w to, aby Kościół w tym maleńkim Państwie Watykańskim mógł dawać dobry przykład tego , co przekazuje w swoim nauczaniu społecznym - przekazywał zgromadzonym w sali papież Franciszek.

Największe zainteresowanie wzbudziły jednak słowa dotyczące kwestii finansów Watykanu . Papież Franciszek wprost stwierdził, że stolica apostolska musi móc pochwalić się zupełną przejrzystością finansową . Ma być ona wręcz „wzorcowa” dla innych spoglądających na Watykan.

Dodatkowo zwrócił się również do osób, które zawodowo związane są z tym obszarem oraz wszystkich przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Przekazał, że osoby te powinny móc być określane mianem „nienagannych”.

Powinno czerpać się z nauk Kościoła

W czasie swojego wystąpienia następca świętego Piotra wskazał również, iż wszystkie działania, szczególnie te związane z gospodarką i finansami , powinny cechować się „absolutną przejrzystością aktywności instytucjonalnej” Watykanu.

Jednocześnie dodał, że działania instytucji państwowych podejmujące akcje z ramienia Państwa Watykańskiego powinny być „inspirowane przez podstawowe zasady życia kościelnego”. Natomiast działając na szczeblu międzynarodowym, należy uwzględniać dobre praktyki stosowane przez inne państwa , jednak należy pamiętać o tym „czego wymaga rzeczywistość Kościoła katolickiego”.

Ostatni czas był dla papieża Franciszka bardzo aktywny

Tym razem na pierwszy plan wysunęła się kwestia finansów publicznych Watykanu, jednak przemawiający głównie do przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości papież Franciszek niedawno przeprowadził ważną dla państwa reformę Kodeksu karnego.

W połowie lutego media podały, iż papież Franciszek zdecydował o tym, że wyroki będzie można skracać , a za każdy rok odsiedziany w zakładzie karnym będzie można uzyskać „ulgę” w wysokości od 45 do 120 dni . Dodatkowo dodano jeszcze zapis o „ aktywnym zadośćuczynieniu ” (więcej na ten temat przeczytasz > TUTAJ <).

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Polsat News / Catholic News Agency / Vatican News

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia