W Niemchech przedłużono lockdown do połowy lutego
-
Przedstawiciele niemieckich władz zdecydowali się przedłużyć lockdown do niedzieli, 14 lutego
-
Oprócz utrzymania obowiązujących obostrzeń zdecydowano, że w komunikacji miejskiej obowiązkowa będzie medyczna maska ochronna. Używanie maseczek ochronnych będzie niedozwolone
-
Decyzja o przedłużeniu obostrzeń ma swe podłoże w pojawieniu się nowej mutacji koronawirusa
Wobec rozporządzenia rządu w Berlinie, wprowadzanego w życie w porozumieniu z rządami niemieckich krajów związkowych, do 14 lutego zamknięte pozostaną restauracje, ośrodki kulturalne oraz ośrodki kultury, wskazuje Wirtualna Polska. W handlu detalicznym działalność prowadzą jedynie sklepy spożywcze, drogerie i apteki .
Przedłużony lockdown zakłada ponadto dalsze silne ograniczenie prywatnych spotkań. Portal zwraca uwagę, że obecnie możliwe jest spotkanie się wyłącznie z jedną osobą spoza gospodarstwa domowego.
Niemcy: uczniowie kontynuują naukę zdalną
Według relacji Angeli Merkel kwestią, która doprowadziła do wzmożonych dyskusji, był powrót dzieci do szkół . Warto przypomnieć, że wobec federalnej struktury, jaka obowiązuje w Niemczech, kwestia edukacji podlega bezpośrednio landom.
Ostateczne zdecydowano, że placówki oświaty pozostaną zamknięte co najmniej do połowy lutego . W szkołach kontynuowane będzie nauczania w formie zdalnej.
Istotną zmianą, o której zdecydowano w trakcie przeprowadzonego zdalnie spotkania Angeli Merkel z przedstawicielami landów, będzie zaostrzenie przepisów ws. maseczek ochronnych .
W komunikacji miejskiej obowiązywać będzie nakaz noszenia medycznej maski ochronnej, a zatem jednorazowej maski chirurgicznej bądź maseczki typu KN95/N95 oraz FFP2, zaznacza WP. Niedozwolone będzie korzystanie z maseczek materiałowych.
Niemieckie władze planują ponadto uściślić przepisy dotyczące pracy zdalnej. W przypadku, gdy pozwala na to charakterystyka wykonywanych czynności, pracodawcy będą zobowiązani umożliwić swoim pracownikom pracę z domu. Według portalu odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostanie wydane przez ministerstwo pracy . Zmiany miałyby obowiązywać do 15 marca 2021 roku.
O korzystanie z pracy zdalnej zaapelowali rząd federalny oraz przedstawiciele landów. Co więcej, przedsiębiorcom oraz osobom samozatrudnionym obiecano łatwiejszy dostęp do świadczeń oraz ich podwyżkę.
Nowa mutacja wirusa
Decyzja niemieckich władz została podjęta ze względu na pojawienie się nowej, bardziej zaraźliwej mutacji koronawirusa .
Przedłużenie lockdownu do połowy lutego ma umożliwić ograniczenie wskaźnika nowych zachorowań do maksymalnie 50 na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia. Zdaniem Merkel umożliwi to ponowne kontrolowanie łańcucha infekcji .
źródło: WP
Artykuły polecane przez redakcję WTV: