Czy przedsiębiorcy łamiący obostrzenia nie dostaną wsparcia finansowego?. wtv.plŹródło: wtv.pl
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 18 Stycznia 2021

Bliski współpracownik Kaczyńskiego powiedział, co z przedsiębiorcami, którzy otworzą biznesy mimo obostrzeń

Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości oraz bliski współpracownik prezesa Kaczyńskiego Radosław Fogiel na antenie TVP1 wypowiedział się na temat przedsiębiorców łamiących obostrzenia, zapowiadając, że w związku ze swoimi działaniami nie dostaną oni wsparcia finansowego w ramach tarczy antykryzysowej. Poruszona została również kwestia terminu poluzowania obostrzeń oraz... wypowiedzi Donalda Tuska z okazji zjazdu niemieckiej partii CDU.

W ostatnich dniach pojawia się coraz więcej doniesień o przedsiębiorcach - przede wszystkim z sektora gastronomii - którzy wznawiają działalność pomimo przedłużenia do końca miesiąca obostrzeń dla ich branży, pierwotnie mających wygasnąć 17 stycznia.

W piątek - w obecności sanepidu i policji - otwarta została na przykład Restauracja 68 w Częstochowie. W sobotę w tym samym mieście swoje podwoje dla klientów otworzyła Gospoda Złoty Garniec. Decyzję tę właściciele uzasadniają ogromnymi stratami finansowymi ponoszonymi w dobie epidemii, gdy w wyniku obowiązujących obostrzeń ich obroty są nawet o 90 procent niższe niż przedtem.

W poniedziałek na temat tego rodzaju incydentów wypowiedział się wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. - Twarda i przykra rzeczywistość jest taka, że obowiązujących przepisów trzeba przestrzegać. Wszystkie służby będą wykonywały swoje obowiązki  - mówił Fogiel na antenie TVP1.

Fogiel zapowiedział również poważne konsekwencje dla łamiących obostrzenia przedsiębiorców. - Ci przedsiębiorcy, którzy zdecydują się łamać panujące obostrzenia, nie będą mogli korzystać z pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej - ostrzegał wicerzecznik PiS.

Wyciekły nowe, zadziwiające taśmy polityków PiS. „Temu damy, to nasz gościu jestWyciekły nowe, zadziwiające taśmy polityków PiS. „Temu damy, to nasz gościu jest". Jak zareaguje kierownictwo partii?Czytaj dalej

W rozmowie na antenie TVP1 poruszony został również temat terminu ewentualnego zniesienia lub poluzowania obostrzeń, jednak wicerzecznik PiS nie udzielił w tej kwestii definitywnej odpowiedzi, twierdząc, że można się tego spodziewać, "kiedy takie będą zalecenia chociażby rady medycznej, która funkcjonuje przy premierze".

- Nikt nie wprowadza obostrzeń ot, tak sobie, by komuś utrudnić życie. Gdyby to było możliwe ze względów zdrowotnych, wszyscy by już jutro je znieśli. Ale walczymy o życie i zdrowie Polaków, to podstawowy i jeden priorytet - przywołuje wypowiedź Radosława Fogla TVP Info.

Tematem rozmowy obostrzenia i... Tusk

Radosław Fogiel pytany był jednak w TVP1 nie tylko o obostrzenia dla przedsiębiorców, wprowadzone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa, ale także o wypowiedź Donalda Tuska, który jako lider Europejskiej Partii Ludowej w sobotę zwrócił się w specjalnym nagraniu do niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), między innymi dziękując partii za postawę w czasie pandemii oraz za walkę z autorytarnymi tendencjami i populizmem.

Sporo emocji wywołał również po prawej stronie polskiej sceny politycznej fakt, że na nagraniu Tusk przemawiał w języku niemieckim. Chociaż Radosław Fogiel przyznał, że gest ten "nadal mieści się w ramach kurtuazji, choć już bardzo daleko posuniętej", to jednak skrytykował samą treść wystąpienia.

Wicerzecznik PiS zarzucił Tuskowi, że określając rządy CDU w Niemczech "błogosławieństwem" dla całej Europy, pomija kwestie takie jak prowadzona w porozumieniu z Rosją budowa rurociągu Nord Stream 2 na dnie Bałtyku czy złamanie europejskiej solidarności w zamówieniach szczepionek.

Źródło: TVP Info

Artykuły polecane przez redakcję WTV: