wtv.pl Polska Niedziele niehandlowe chylą się ku końcowi? Kolejny znak, rząd może zaczął się poddawać
WTV.pl

Niedziele niehandlowe chylą się ku końcowi? Kolejny znak, rząd może zaczął się poddawać

19 marca 2022
Autor tekstu: Pamela Obuchowska

Jak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, w związku z kryzysem spowodowanym panującą epidemią koronawirusa, który z tygodnia na tydzień się pogłębia i robi się coraz poważniejszy, wielu handlowców coraz częściej postuluje o złagodzenie ograniczeń handlu w niedziele. Jak podkreślają, ma to jak najbardziej wymiar prorodzinny, jednak po dwóch latach mają dość. Rośnie więc liczba przeciwników zakazu handlu w niedzielę.

Niedziele niehandlowe nie wszystkim przypadły do gustu i stale rośnie liczba ich przeciwników. Czy czeka ich koniec?

Handel jest jedną z wielu branż, które ucierpią z powodu pandemii. Ta branża odczuje to wyjątkowo mocno. Według najnowszych danych GUS, sprzedaż detaliczna w marcu 2020 r. w cenach bieżących spadła o 7,1% w ujęciu rocznym (w cenach stałych o 9%), a w ujęciu miesięcznym o 3,3%. Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK, a czytamy o tym na stronie "Wiadomości Handlowych", zaległości firm handlowych wzrosły w zeszłym roku o kilkanaście procent.

- Choć są branże, w których dynamika wzrostu była wyższa, to jednak tylko w handlu 16-procentowy przyrost przełożył się na ponad 1 mld zł nowych zaległości. Przez pierwsze dwa miesiące tego roku przeterminowane zobowiązania handlu dalej szły w górę - zwraca uwagę Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Przeciwników zakazu handlu w niedzielę jest sporo. Na co najczęściej się skarżą? 73% z nich wskazuje na ograniczenie ich wolności wyboru. Drugim argumentem (66%) są frustracje związane z większymi kolejkami przy kasach w pozostałe dni. Co trzeci badany dostrzega też zwiększenie konsumpcjonizmu - dokonywanie zbyt dużych zakupów "na zapas", a w następstwie marnowanie żywności. 6 proc. wskazuje, że odebrało im to lub przynajmniej znacznie ograniczyło pracę i zarobki.

- Z badania "Nastawienie do finansów" zrealizowanego przez Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat nastawienie Polaków do niedziel wolnych od handlu się zmieniło. Liczba przeciwników wzrosła z 31% w 2018 do 34% na koniec 2019 r. Odsetek zwolenników spadł z 33 do 30%, a dla 36% badanych jest to obojętne - czytamy na stronie "Wiadomości Handlowych".

Czy rządzący wysłuchają głosów Polaków?

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Obserwuj nas w
autor
Pamela Obuchowska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia