wtv.pl Polska Gdzie nie trzeba nosić maseczki? Miejsca, w których rząd udziela dyspensy
Pixabay.com/Ri Butov

Gdzie nie trzeba nosić maseczki? Miejsca, w których rząd udziela dyspensy

19 marca 2022
Autor tekstu: Paweł Sekmistrz

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem, w trakcie trwania pandemii koronawirusa mamy obowiązek noszenia maseczki. Ale czy wszędzie?

Gdzie nie nosić maseczki?

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w ustawie dotyczącej przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 od 29 listopada 2020 r. w Polsce obowiązuje bezwzględny nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych . Niezastosowanie się do wymogu może skutkować surową karą.

Do tej pory o skutkach lekceważenia zapisów ustawy przekonało się już ponad 300 000 Polek i Polaków. Mandat za niezastosowanie się do prawa może wynieść niepokornego lub zapominalskiego obywatela nawet 1000 zł!

Okazuje się jednak, że nie każdy i co ciekawe - nie wszędzie, ma obowiązek do noszenia maseczki . W czasie, gdy zarządzony został kolejny lockdown, szczególnie warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi ewentualnych zwolnień z przestrzegania tego ważnego obostrzenia.

Brak maseczki nie będzie więc wykroczeniem, jeśli przebywamy np. w parku, lesie, ogrodzie botanicznym, prywatnym ogródku działkowym lub na plaży. Można ją również zdjąć w miejscu pracy, ale tylko wtedy, gdy spożywamy posiłek. Dodatkowo, mamy obowiązek odkrycia twarzy, gdy poprosi nas o to funkcjonariusz publiczny w celu identyfikacji.

Kto nie musi nosić maseczki? 

W trakcie ceremonii ślubnej, obojętnie czy odbywa się ona w urzędzie stanu cywilnego, czy kościele - małżonkowie mają prawo do niezasłaniania ust i nosa, jeśli przebywają w półtorametrowym odstępie od urzędnika lub księdza. A skoro o statnie duchownym mowa, to do noszenia maseczki nie jest zobowiązany również kapłan odprawiający jakiekolwiek nabożeństwo .

Nie otrzymamy mandatu również wtedy, gdy zdajemy egzamin lub jesteśmy w składzie go oceniającym. Maseczki nie muszą mieć także sędziowie sportowi, żołnierze, kierowcy transportu publicznego i zawodowi, a także pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej .

Choć może się to wydawać oczywiste, należy zaznaczyć, że nałożonej na twarz maseczki nie musimy mieć także w swoim domu oraz w samochodzie - poza przypadkiem, gdy zostaniemy zatrzymani przez funkcjonariuszy służb publicznych . Przy kontakcie z policjantem, należy zakryć usta i nos, chyba że mundurowy postanowi inaczej.

Obowiązek noszenia maseczki nie dotyczy również dzieci do lat 5 oraz osoby zmagające się z chorobami psychicznymi, neurologicznymi, czy niewydolnością oddechową - należy jednak mieć przy sobie poświadczenie, które zwalnia nas z takiego obowiązku , wydane przez odpowiedniego lekarza.

Mandatu nie otrzymają z pewnością również osoby niepełnosprawne intelektualnie lub ruchowo , które wskutek uszczerbku na zdrowiu nie są w stanie samodzielnie nałożyć sobie na twarz maseczki.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefinedundefinedundefined

Obserwuj nas w
autor
Paweł Sekmistrz

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia