Od dziś nowe, ostre obostrzenia. Okazuje się jednak, że teraz nie wszędzie musisz mieć maseczkę. Zaskoczeni?
Kiedy i w jakich okolicznościach możemy zrezygnować z maseczek? Odpowiedź można znaleźć w zaleceniach.
Maseczki - kiedy i gdzie powinniśmy je nosić?
Maseczki przede wszystkim mają chronić przed zarażeniem osób wokół - dzięki ich ochronie inni nie są narażeni na zarażenie drogą kropelkową, gdy zdarzy nam się kichnąć lub kaszlnąć. Ta forma jest jedną z podstawowych form ochronnych społeczeństwa.
Nie da się jednak ukryć, że chodzenie w maseczkach nie dla wszystkich jest komfortowe . Niektórym o wiele trudniej złapać powietrze, osoby noszące okulary bardzo często muszą się zmagać z ich zaparowywaniem. Również rozmowy stają się mniej wyraźne.
Są takie przypadki, w których nie musimy nosić maseczek. By jednak tak się działo, musimy spełniać pewne warunki - zawodowe, wiekowe lub wynikające z dolegliwości. Kto i w jakich okolicznościach może zrezygnować z ich noszenia?
Pierwszą kategorią, która może pozwolić sobie na funkcjonowanie bez maseczki, są kierowcy . Bez maseczki mogą funkcjonować osoby prowadzące pojazdy prywatne (także motocykliści, pod warunkiem jednak, że mają na głowach kaski) , wchodzące w zakres transportu publicznego oraz kierowcy zawodowi. Podobną zasadę stosuje się również przy okazji załóg statków powietrznych, ci muszą się znajdować jednak w tym celu w kabinie pilota.
Drugą kategorią jest kategoria wieku oraz zdolności psychofizycznych . Maseczek nie muszą nosić dzieci do lat 5, osoby chorujące na choroby psychiczne oraz osoby niepełnosprawne, osoby mające problem z założeniem maseczki ze względu na niepełnosprawność ruchową. Z obowiązku noszenia masek zwolnieni są również cierpiący na zaburzenia neurologiczne, choroby układu krążenia oraz niewydolność oddechową - w tym wypadku konieczne jest zaświadczenie od lekarza .
Trzecią kategorią jest kwestia uprawianego zawodu, w którego przypadku ważne jest oglądanie całej twarzy lub dokładne wypowiadanie słów . Zwolnieni więc z noszenia maseczek są egzaminatorzy, żołnierze, osoby zatrudnione w budynkach użyteczności publicznej, a także osoby sprawujące kult w momencie wykonywania tej czynności.
Bez maseczek funkcjonować mogą również sędziowie, instruktorzy i trenerzy jazdy konnej oraz osoby, które wykonują usługi bezpośrednio w domu interesanta lub klienta.
Gdzie nie trzeba nosić maseczek?
Są również miejsca, na których terenie nie jest wymagane noszenie maseczek. Należy jednak pamiętać o zachowywaniu odpowiednich odległości między innymi osobami.
Maseczek nie musimy więc zakładać, gdy jesteśmy na plaży, w lesie, na ogródku działkowym, w parku, ogrodzie zabytkowym lub zieleńcu. Można też zdjąć je w momencie, w którym ustalana jest nasza tożsamość lub w trakcie trwania sprawdzianu lub egzaminu. Nie musimy mieć ich na sobie również podczas ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego lub przed duchownym.
Należy również pamiętać, że maseczkę możemy zdjąć, jeśli w miejscu pracy chcemy zjeść posiłek.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
-
Biedroń wykorzystał zdjęcie Krystyny Pawłowicz w swojej kampanii. "Nie bądź jak Kryśka"
-
Święta zmienią terminy wypłat pieniędzy dla seniorów. Trzynastka będzie wcześniej
undefined