wtv.pl Polska Od dziś maseczka w Polsce jest obowiązkowa. Gdzie trzeba zakrywać twarz?
WTV.pl

Od dziś maseczka w Polsce jest obowiązkowa. Gdzie trzeba zakrywać twarz?

19 marca 2022
Autor tekstu: Pamela Obuchowska

W związku z panującą w Polsce i na świecie epidemią wirusa z Wuhan polski rząd wprowadził obowiązek zakrywania nosa i ust. Przepisy te wchodzą w życie od dnia dzisiejszego i będą obowiązywać do odwołania. Gdzie i kiedy noszenie maseczek jest szczególnie konieczne i czy musi to być tylko i wyłącznie maseczka? Czy należy zakrywać usta i nos także w pracy, czy podczas jazdy samochodem? Wyjaśniamy.

Maseczka obowiązkowa w przestrzeni publicznej od dziś dla każdego

Od 16 kwietnia, czyli od dzisiaj do odwołania, do życia wchodzi obowiązek "zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa". Dotyczy to całej przestrzeni publicznej, wszelkiego sposobu poruszania się po terenie naszego kraju. Jednak są miejsca, gdzie w sposób szczególny i konieczny należy przestrzegać tego nakazu. Zgodnie z rozporządzeniem rządu, chodzi głównie o sklepy, zakłady usługowe i transport publiczny, czyli m.in.: autobusy, tramwaje, pociągi.

Obowiązek dotyczy także osób poruszających się rowerem, motocyklem, skuterem, hulajnogą i pieszo.

Ponadto obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje również w sytuacji, kiedy poruszamy się jednym samochodem z osobą, z którą na co dzień nie mieszkamy i nie mamy stałego kontaktu fizycznego. Maseczki w samochodzie nie trzeba mieć na sobie, gdy podróżujemy nim w pojedynkę.

Zakrywać nosa i ust nie muszą osoby, które wykonują czynności zawodowe, zarobkowe lub służbowe w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny oraz w obiektach handlowych, lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach. Wyjątkiem są osoby, które bezpośrednio obsługują klientów lub interesantów.

Źródło: rmf24.pl

Obserwuj nas w
autor
Pamela Obuchowska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia