wtv.pl Gospodarka "Mama 4 plus". Nawet 70 tys. osób może skorzystać
Iberion materiały własne

"Mama 4 plus". Nawet 70 tys. osób może skorzystać

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska
  • Od 2019 r. funkcjonuje program „Mama4+”

  • W jego ramach matki oraz samotni ojcowie, którzy wychowali więcej niż 4 dzieci ubiegać się mogą o przyznaje dodatkowej emerytury

  • Szansa na wsparcie domowego budżetu została jednak mocno ograniczona przez warunki formalne

  • Tzw. emerytura matczyna przyznawana jest po osiągnięciu prawa do pobierania emerytury i jedynie w momencie, gdy nie posiada środków do życia

Na czym polega jeden z aspektów programu „Mama 4+” oferujący niektórym kobietom dodatkowe pieniądze w ramach emerytury ? Jest to jedno z młodszych przedsięwzięć wdrożonych przez rządzących.

Dodatkowo trzeba przyznać, że chociaż i nformacja o dodatkowej emeryturze brzmi obiecująco , to grono osób, które mogą z niego skorzystać, jest wyjątkowo okrojone . Nie wszystkie bowiem kobiety oraz samotni ojcowie ubiegać mogą się o przyznanie pieniędzy oferowanych w związku z wychowaniem co najmniej 4 pociech .

Nawet 1250 zł brutto w ramach dodatkowej emerytury dla matek

Dodatkowe świadczenia, w tym ponadprogramowe pieniądze w ramach emerytury , zawsze budzą spore zainteresowanie. Działający od 2019 r. program „Mama 4+” może niektórym zagwarantować niespodziewany zastrzyk gotówki.

Niestety osoby liczące, iż wszystkie rodziny, które miały 4 lub więcej dzieci będą mogły zgłosić się do państwowej kasy o wypłacenie należności , będą rozczarowane realnymi warunkami ubiegania się o tę emeryturę.

Przede wszystkim jak wskazuje nazwa: jest to emerytura. O przyznanie należności zgłosić można się dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego . Program został stworzony z myślą o kobietach, jednak samotni ojcowie nie zostali wykluczeni .

W przypadku, gdy matka zmarła, bądź porzuciła rodzinę , w tym dzieci, również ojcowie trudniący się wychowaniem mogą składać niezbędne dokumenty i ich kandydatura do uzyskania tzw. matczynej emerytury zostanie rozpatrzona pozytywnie .

Jaka jest wysokość świadczenia wypłacanego w ramach „Mama 4+” przez ZUS lub KRUS? Obecnie jest to nawet 1250 zł brutto . Wysokość emerytury równa jest bowiem najniższej emeryturze . Warunki pozytywnego rozpatrzenia złożonych dokumentów obarczona jest rygorystycznymi wskazaniami.

Kto może ubiegać się o tzw. matczyną emeryturę?

Najciekawszym zastrzeżeniem w kwestii dodatkowej emerytury dla matek co najmniej 4 dzieci jest fakt, że ubiegać się o nią mogą nie tylko obywatele kraju. Również obcokrajowcy , którzy mieszkają w Polsce więcej niż 10 lat , uprawnieni są do pobierania matczynej emerytury.

Warunki, jakie postawili rządzący, są jednak rygorystyczne. Przede wszystkim emerytury wypłacane w ramach „Mama 4+” przysługują kobietom, które osiągnęły już wiek emerytalny . Dodatkowo najważniejszym wskazaniem jest to, że konieczne jest w ychowanie 4 lub większej ilości dzieci .

Niestety grono to zostało mocno ograniczone jednym warunkiem. Na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej przeczytać można, iż o „świadczenie będą mogły ubiegać się osoby, które nie posiadają niezbędnych środków do życia ”.

Resort podkreśla jednocześnie, iż wysokość takiej emerytury uzależnione jest od innych świadczeń . Ponieważ w przypadku, gdy matka, bądź samotny ojciec, ubiega się o przyznanie pieniędzy w ramach programu „Mama 4+”, a „pobiera już świadczenie niższe od najniższej emerytury, świadczenie rodzicielskie będzie uzupełniać pobierane świadczenie do tej kwoty ”. Zgodnie z informacjami podanymi do mediów, obecnie matczyną emeryturę pobiera już ponad 72 tys. osób .

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: gov.pl / money.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia