Selfie albo szybka wizyta policji. Rusza aplikacja dla osób w kwarantannie, jej szczegóły zaskakują
Rządzący przypominają, że kwarantanna ma na celu "zapewnić bezpieczeństwo nam wszystkim, zarówno osobom objętym kwarantanną, jak i ich bliskim, czy sąsiadom". By zapewnienie wspomnianego bezpieczeństwa było możliwe, policjanci sumiennie sprawdzają miejsce pobytu osób objętych kwarantanną. Konieczność odwiedzania przez funkcjonariusza miejsca izolacji ma zmienić powstanie udostępnionej przez władze aplikacji.
"Szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną", tak nową aplikację o niezbyt wyszukanej nazwie "Kwarantanna domowa" zachwala polski rząd .
Kwarantanna i selfie z ręki
"W weryfikacji przestrzegania zasad pomagają funkcjonariusze policji. W czasie kwarantanny mogą nas odwiedzić w dowolnym momencie. Jeśli chcesz ułatwić im pracę, ściągnij naszą aplikację Kwarantanna domowa", czytamy na stronie gov.pl. Minister cyfryzacji Marek Zagórski radzi, by pobrać ją od razu po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny. – Nasza aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna. Stworzyliśmy ją we współpracy z ekspertami w tej dziedzinie. Można ją znaleźć w sklepach Google Play lub App Store – przekazał szef resortu. Zainteresowanym wyjaśniamy specyfikację działania aplikacji.
Z informacji przekazanych przez stronę gov.pl wynika, że każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób – które zainstalowały i aktywowały aplikację – wysyłane będą SMS-y z prośbą wykonania... selfie.
"Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Pomoże nam w tym zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne. To do niego będą porównywane kolejne przesłane fotografie", przekonują przedstawiciele rządu.
Każdego dnia konieczne będzie wykonanie przynajmniej jednego zdjęcia (możliwa jest konieczność wykonania kilku). Prośby mają być wysyłane z zaskoczenia, a osoba objęta kwarantanną będzie miała 20 minut na przesłanie selfie. Po upływie tego czasu do osoby objętej kwarantanną zostanie wystosowana wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie zdjęcie nie zostanie wysłane, policja otrzyma sygnał, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.
Co sądzicie o aplikacji proponowanej przez rząd?
Źródło: gov.pl