wtv.pl Polska Ekspert opowiedział o uciążliwym objawie COVID-19
WTV.pl

Ekspert opowiedział o uciążliwym objawie COVID-19

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Jeszcze nieco ponad rok temu nie mieliśmy świadomości tego, że objawy koronawirusa to prawdziwy wachlarz przeróżnych możliwości oraz kombinacji . Po roku walki z wirusem SARS-CoV-2 ciągle pojawiają się nowe ustalenia.

Coraz głośniej mówi się o tym, że niektórzy pacjenci przez długi okres borykają się z objawami zakażenia koronawirusem. Profesor Konrad Rejdak opowiedział w Radiu Zet o coraz częstszych przypadkach w procesie leczenia kolejnych osób.

Ekspert wprost mówi, że częsty objaw koronawirus potencjalnie może nie zniknąć

Mimo podjęcia starań pandemia nie odpuszcza, a objawy zakażenia koronawirusem nie są już aż tak oczywiste , jak mogłoby się wydawać jeszcze w marcu zeszłego roku. Nieustannie jednak najbardziej charakterystyczna pozostaje utrata węchu.

Okazuje się jednak, że zanik zmysłu to objaw, który niekoniecznie musi zniknąć wraz z COVID-19 . Niektórzy z pacjentów zauważyli, że brak możliwości odczuwania zapachów obecnych w ich otoczeniu nadal pozbawia ich komfortu dnia codziennego.

Gościem Radia Zet był prof. Konrad Rejdak i nie ukrywał, że taki stan rzeczy to coraz częściej sytuacja, z którą osobiście się spotyka . Ekspert zdradził, że część osób przechodzących przez COVID-19 może mieć trudności z ponownym korzystaniem ze zmysłu węchu.

- Nie ma dnia, żebym nie konsultował osób, które przychodzą do neurologa , podając liczne objawy po fakcie. Przeszedłem COVID-19 całkiem nieźle, ale od pięciu miesięcy nie mam węchu - wskazał w rozmowie w Radiu Zet ekspert.

Co więcej, profesor zaznaczył, że niektórzy pacjenci mogą potencjalnie pozostać w tej sytuacji. - Mamy takie doświadczenia niestety z innych chorób wirusowych - podkreślił. Nie jest to jednak oczywiście pewne.

Jakie są objawy koronawirusa?

Problem z wirusem SARS-CoV-2 jest taki, że część osób może przechodzić samo zakażenie w sposób bezobjawowy . W takim przypadku brak świadomości bycia nosicielem choroby powoduje nieświadome narażenie innych na chorobę.

Na oficjalnej rządowej stronie dowiedzieć możemy się, że typowymi dla wirusa SARS-CoV-2 objawami są: wysoka gorączka , kaszel , duszności , kłopoty z oddychaniem oraz właśnie utrata węchu i smaku . Na stronie pacjent.gov.pl można wykonać test, który może pomóc w ustaleniu, czy samopoczucie wskazuje na zakażenie.

Pozbawienie dwóch zmysłów znacząco wpływa na to, jak odbieramy rzeczywistość. Potrawy bez zapachu nie będą smakować tak dobrze , a jedzenie potraw tylko by zaspokoić biologiczne potrzeby, może dla wielu osób być ogromnym dyskomfortem psychicznym .

Dlaczego w tym przypadku utrata węchu jest trudniejsza?

Przy okazji różnych chorób nasze zmysły mogą ulec przytępieniu , jednak w przypadku koronawirusa utrata węchu związana jest paraliżem komórek nerwowych w nosie . To właśnie dzięki nim nasz organizm może poprawnie odczytywać otrzymywane bodźce.

- Młoda matka, która gotuje dla dziecka posiłki, nie może sprawdzić, czy jest to smaczne. To jest straszliwe zaburzenie jakości życia - wyjaśnił słuchaczom prof. Konrad Rejdak. Jednocześnie zapewnił, iż istnieje szansa , że terapia niektórymi preparatami witaminowymi może dać nadzieję na to, że sparaliżowane przez wirusa komórki ponownie zaczną spełniać swoją rolę.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Radio Zet / gov.pl / pacjent.gov.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia