wtv.pl Polityka Ważna konferencja prezydenta Dudy i premiera Morawieckiego. Znamy szczegóły najnowszych ustaleń
WTV.pl

Ważna konferencja prezydenta Dudy i premiera Morawieckiego. Znamy szczegóły najnowszych ustaleń

19 marca 2022
Autor tekstu: Maria Hędrzak

Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki oraz ministrowie wzięli dziś udział w Radzie Gabinetowej. Przypomnijmy, że większość szefów resortów odbyło tę rozmowę zdalnie. Wszystko ze względu na wykrycie koronawirusa u ministra Wosia. Chociaż testy miały wykazać, że inni politycy nie są zakażeni, obecnie przebywają w odosobnieniu i pracują zdalnie, aby nie zwiększać ryzyka.

Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki przekazali najnowsze ustalenia

Andrzej Duda przekazał, że to on poprosił premiera o stworzenie "tarczy antykryzysowej" już jakiś czas temu. Dodał, iż zdaje sobie sprawę z kłopotów przedsiębiorców oraz chce nieść im skoordynowaną pomoc. Ta musi być bardzo szeroka i kompleksowa, rozwijana na wielu płaszczyznach. Jak zapowiedział, już w najbliższych dniach pomysły Rady zostaną spisane w formie ustaw.

Prezydent podziękował też przedstawicielom banków za zgodę na odroczenie spłat rat kredytowych. Jednocześnie zaapelował, aby z trzech miesięcy rozszerzyć to zamrożenie na sześć miesięcy. Przekazał także, iż jednym z założeń pakietu będzie odroczenie spłat składek ZUS dla przedsiębiorców, a później rozłożenie ich na raty. Poza tym zapowiedział, że skontaktuje się z władzami chińskimi, aby prosić o dodatkowe dostawy środków ochrony osobistej.

Plan ratunkowy dla gospodarki podzielony jest na pięć filarów. Wartość pakietu to ok. 212 mld zł. Pierwszym filarem jest filar obrony pracowników przed utratą źródeł utrzymania. Przedsiębiorcy, którzy spełnią kryteria, otrzymają od państwa 40% wynagrodzenia do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce. Co najmniej drugie 40% będzie pokrywał pracodawca. Osoby samozatrudnione lub na umowach o pracę albo dzieło - wypłata na wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia. Zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony, jeśli dzieci zostaną w domach na dłużej. Rząd chce walczyć ze sztucznie zawyżanymi cenami.

Drugi filar to zapewnienie płynności przedsiębiorcom oraz mikropożyczki do 5 tys. zł. Trzeci filar - wsparcie dla służby zdrowia, głównie szpitali jednoimiennych. Czwarty filar to zapewnienie bezpieczeństwa systemu finansowego, aby Polacy czuli się bezpieczni ze środkami ulokowanymi w bankach i na różnego rodzaju rachunkach. Piątym filarem jest filar inwestycyjny. Znajdą się w nim wydatki m.in. na przebudowę różnych części infrastruktury całego państwa - drogowej, kolejowej, cyfrowej, energetycznej itp. Premier podkreślił, że będą to środki niezależne od pieniędzy trafiających do Polski z budżetu Unii Europejskiej.

Obserwuj nas w
autor
Maria Hędrzak
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia