Tysiące osób nie zapłacą abonamentu RTV. Trzeba spełniać jeden warunek
Tarcza kryzysowa to pakiet ustaw zaproponowanych przez polskie władze, mających na celu pomóc przedsiębiorcom przetrwać ten niezwykle trudny dla nich czas. W projekcie przygotowanym wobec epidemii koronawirusa znajdziemy wzmiankę o dopłatach do pensji, odroczeniach w płaceniu podatku oraz ZUS. Jak ustalili dziennikarze "Faktu", projekt ustawy zakłada również tymczasowe zwolnienie firm z konieczności płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego.
Abonament RTV: kto skorzysta z ulgi?
"W szczególności z tego rozwiązania skorzystają usługodawcy z branży gastronomicznej, hotelarskiej czy fryzjerskiej, gdzie przedmiotem jest korzystanie z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych, a opłaty te nie są określane jako wprost zależne od faktycznego przychodu lub dochodu tego przedsiębiorcy za świadczenie przez niego usług w danym okresie. Dodatkowo zakłada się, że w tym specyficznym okresie przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z opłat abonamentowych za każdy radioodbiornik czy telewizor w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej", czytamy we fragmencie ustawy przytaczanej przez tabloid.
Warunkiem skorzystania z ulgi jest, rzecz jasna, regularne płacenie abonamentu. Jak podaje "Fakt", obecnie płaci go około 300 tys. polskich przedsiębiorstw.
Przypomnijmy, że konieczność opłacania abonamentu RTV dotyczy wszystkich firm i instytucji, w których znajduje się odbiornik radiowy bądź telewizyjny. W przypadku radioodbiornika wynosi on 7 zł miesięcznie. Za radio i telewizor polscy przedsiębiorcy płacą zaś 22,70 zł w skali miesiąca.
Projekt ustawy zakłada, że część polskich przedsiębiorców zostanie zwolniona z płacenia abonamentu RTV do końca bieżącego roku.
Źródło: Fakt