wtv.pl Gospodarka 15 złotych za trzy bochenki chleba. Drożyzna galopuje, ale sprzedawcy mówią też o czymś innym: "Proszę zwrócić uwagę na gramaturę"
Marek BAZAK/East News

15 złotych za trzy bochenki chleba. Drożyzna galopuje, ale sprzedawcy mówią też o czymś innym: "Proszę zwrócić uwagę na gramaturę"

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

W Polsce króluje inflacja, która nieustannie podnosi ceny podstawowych produktów. Niestety to nie koniec podwyżek w najbliższym czasie.

Nie brakuje komentarzy, w których wracający z zakupów Polacy skarżą się na wysokie ceny . Inflacja nie daje za wygraną i wszystko wskazuje na to, że nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Ceny warzyw i owoców zaskakują . Produkty sezonowe takie jak szparagi, kapusta, truskawki i kalafiory nie wpisują się w dotychczasowy trend i ich cena nie spada .

Średnia cena kapusty kształtuje się na poziomie 5 złotych , a za kalafior zapłacić trzeba nawet około 7 złotych , co dla znawców rynku warzywnego jest znakiem obecnej sytuacji.

W sklepach ceny nieustannie rosną. Drożeje dosłownie wszystko

Jak podaje Gazeta Wyborcza, na jednej z internetowych grup pojawił się post odnośnie rosnących z dnia na dzień cen chleba. Pani Jadwiga za trzy bochenki chleba zapłaciła 15 złotych .

Zaledwie kilka dni trwało, by ceny pieczywa znacząco wzrosły. — Jeszcze tydzień wcześniej za to samo zapłaciłam 12 zł — przekazała pani Jadwiga.

Portal dlahandlu.pl jasno udowadnia, że inflację odczuwamy wszyscy . Za 10 jajek zapłacić musimy aż 68 groszy więcej niż rok temu . Podobnie sprawa ma się z mlekiem. Tutaj podwyżka cen wynosi nawet 44 grosze .

Dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, Andrzej Gantner, przekazuje, że w zrost cen jest realny . W ciągu roku produkty na sklepowych półkach podrożały o 5 proc . — To najwyższy skok cen od 2001 roku — wprost stwierdził Andrzej Ganter.

Handlowcy są świadomi problemu

Zapytaliśmy o wzrost cen panią Anię, która kieruje sklepem spożywczym w średniej wielkości mieście w Wielkopolsce wschodniej. Nie ukrywa, że sytuacja na rynku nie jest najlepsza .

Warzywa i owoce powinny już tanieć, a wszystko drożeje . Drożeje z resztą dokładnie wszystko. Niemal z każdą dostawą ceny w hurtowniach są coraz wyższe i wymusza to na nas zwiększanie cen produktów na sklepie — powiedziała dla WTV pani Ania.

Kierowniczka sklepu spożywczego zwraca uwagę na kolejny niekorzystny dla konsumentów problem. — Drożeje nabiał, mięso, wędliny, pieczywo, jednak rekordy biją warzywa . Nie idzie to w parze ze zwiększaniem płac — gorzko dodaje sprzedawczyni.

To jednak nie koniec. Podkreśla, że klienci nie zwracają uwagi na kupowane artykuły . Inflacja i wzrost cen to nie wszystko, z czym stykamy się na co dzień. Okazuje się, że handlowcy zauważyli trend wśród producentów poszczególnych artykułów.

Ceny rosną, a gramatura maleje?

Pani Ania w rozmowie z WTV dodaje, że płacimy więcej, ale kupujemy mniej . Jak to możliwe? — Proszę zwrócić uwagę na gramaturę . Od jakiegoś czasu płacimy więcej za mniej produktu — wskazuje pani Ania z Wielkopolski.

Prowadząca sklep spożywczy wskazuje, że alkohole są słabsze . Jeszcze do niedawna smakowe, kolorowe wódki miały zawartość alkoholu na poziomie 32/36 proc. Pani Ania mówi WTV, że teraz standardem jest już 28 proc .

Podobnie sprawa wygląda w przypadku masła. Tutaj również cena nie zmalała, jednak gramatura już tak . Okazuje się, że nawet kupując klasyczne ptasie mleczko, wiele osób nie ma świadomości, że za tę samą, lub wyższą cenę kupuje mniej produktu. — Niedawno ważyło ono 380 gramów, a teraz już 360 — przekazuje WTV pani Ania.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: WTV / Gazeta Wyborcza

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia