Zmarł ostatni wyzwoliciel nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jego historia jest przeszywająca
Nie żyje Dawid Duszman. Był ostatnim żyjącym wyzwolicielem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Przekazano wiadomości na temat śmierci Dawida Duszmana . Wyzwoliciel Auschiwtz miał 98 lat .
Nie żyje Dawid Duszman
Rosjanin Dawid Duszman nie żyje . 98-letni naoczny świadek historii zmarł w Monachium . To właśnie tam na stałe mieszkał przez ostatnie lata. O odejściu rosyjskiego żołnierza poinformowała tamtejsza żydowska gmina.
Jego postawa przez lata była doceniana nie tylko przez byłych więźniów Auschwitz . W wielu wywiadach oceniany był jako wzór do naśladowania.
Podkreślano, że to właśnie dzięki działaniom Dawida Duszmana — Rosjanina, który w bardzo młodym wieku trafił na front wojenny — spora część więźniów w Oświęcimiu mogła opuścić koszmarne mury nazistowskiego obozu koncentracyjnego .
Zmarł naoczny świadek tragicznej historii Europy
Od wczoraj nie przestają pojawiać się komentarze w związku ze śmiercią ostatniego wyzwoliciela Auschwitz . — Każdy świadek tej epoki, który nas opuszcza, jest wielką stratą, ale pożegnanie z Dawidem Duszmanem jest szczególnie bolesne — wyznała Charlotte Knobloch, przewodnicząca żydowskiej gminy w Monachium, gdzie żył zmarły rosyjski wojskowy.
Charlotte Knobloch podkreśliła, że Dawid Duszman uratował niezliczoną liczbę ludzi . Odejście wyzwoliciela Auschwitz pozbawiło nas ostatniego naocznego świadka historii. Jego świadectwo przez lata stanowiło ważny element opowieści o tragedii tysięcy ludzi.
Każda śmierć takiej osoby zabiera od nas istotny fragment unikalnej pamięci . Jest ona zarówno zapisem wydarzeń, jak i swoistą przestrogą przed tym, do czego zdolni są ludzie.
Nie tylko wojskowy
Chociaż większość kojarzy osobę Dawida Duszmana bezpośrednio z jego działalnością w armii ZSRR , to zmarły był również utalentowanym szermierzem . Ukończył także studia medyczne.
Już jako 21-latek brał udział w bitwach toczonych przez Związek Radziecki. Walczył m.in. od sierpnia 1942 r. do lutego 1943 r. pod Stalingradem . W czasie wyzwolenia Auschwitz był czołgistą.
W jego życiorysie znajduje się również informacja o tym, że po studiach w 1951 roku został najlepszym szermierzem w ZSRR . Objął również posadę trenera rodzimej żeńskiej drużyny szermierczej.
Jeszcze jako 94-latek uczęszczał do lokalnego klubu szermierczego, gdzie udzielał lekcji młodym adeptom tego sportu. Chętnie też odwiedzał szkoły , gdzie opowiadał o tragicznych losach Żydów wyzwolonych z nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
-
Wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego przekazał przykre wieści. Nie żyje Roman Kent
-
Obrzydliwy artykuł w zagranicznej gazecie. "Polska współwinna holokaustu"
-
Przeżył holocaust, ale zasugerował, że PiS może być zły. Życzą mu śmierci
Źródło: Twitter.com / Interia