wtv.pl Polityka Zbigniew Ziobro przegrał w sądzie. Będzie musiał ujawnić kulisy losowania sędziów
WTV.pl

Zbigniew Ziobro przegrał w sądzie. Będzie musiał ujawnić kulisy losowania sędziów

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska
  • Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie zapadł nieprawomocny wyrok w sprawie fundacji ePaństwo przeciwko Zbigniewowi Ziobrze

  • Fundacja domagała się ujawnienia raportów z losowań składów sędziowskich, a resort się na to nie zgadzał

  • Sąd orzekł, że raporty są informacją publiczną, do której jawny dostęp powinni mieć wszyscy obywatele

Fundacja ePaństwo rozpoczęła jakiś czas temu walkę ze Zbigniewem Ziobro , domagając się ujawnienia przez ministra sprawiedliwości danych dotyczących przeprowadzonych dotychczas losowań składów sędziowskich . System miał sprawić, iż rozpatrywane przez wymiar sprawiedliwości sprawy będą obarczone mniejszym ryzykiem nieuczciwości .

Wprowadzenie nowego systemu przez Zbigniewa Ziobro w 2018 roku wzbudziło sporą dyskusję. Teraz dzięki wyrokowi sądu obywatele będą mogli dowiedzieć się więcej na temat wdrożonej przez prokuratora generalnego zmiany.

Zapadł wyrok niekorzystny dla Zbigniewa Ziobro

Sprawa trafiła na wokandę ze względu na fakt, iż Zbigniew Ziobro odmówił przychylenia się do prośby wystosowanej przez fundację ePaństwo . Organizacja złożyła wniosek o to, by resort ujawnił proces i wyniki losowania składów sędziowskich.

Zdaniem specjalistów ePaństwa wiadomości te wchodzą w skład informacji publicznej i właśnie na podstawie ustawy o dostępie do nich wystosowali do resortu sprawiedliwości prowadzonego przez Zbigniewa Ziobrę oficjalne pismo. Minister sprawiedliwości nie zgadzał się z argumentami zawartymi w dokumencie i resort nie przychylił się do ujawnienia obywatelom kulis działania nowego systemu.

ePaństwo postanowiło zaskarżyć tę decyzję i skierowała sprawę do sądu . Zapadł właśnie nieprawomocny wyrok w tej sprawie, a Zbigniew Ziobro raczej nie będzie zadowolony z orzeczenia wydanego przez wymiar sprawiedliwości.

Sędzia stwierdził, że argumenty podawane przez resort Zbigniewa Ziobry nie są zgodne z prawdą , a informacje, o których upublicznienie wnioskuje fundacja ePaństwo, jak najbardziej zaliczają się do informacji publicznych , do których dostęp jest prawem wszystkich polskich obywateli.

Raporty są informacją publiczną, Zbigniew Ziobro musi je ujawnić

Zgodnie z wiadomościami przekazywanymi przez "Gazetę Wyborczą" oraz Wirtualną Polskę , Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przychylił się do wniosku fundacji ePaństwo. Wskazano, że argumenty podawane przez Zbigniewa Ziobrę nie tylko nie są wystarczające , ale są przede wszystkim błędne w swojej logice uzasadnienia odmowy udostępnienia raportów z losowań składów sędziowskich.

Minister sprawiedliwości nie chciał ujawnić kulis wprowadzonego przez siebie w 2018 r. tzw. " sądolotka " zasłaniając się faktem, że raporty dotyczą systemu komputerowego , gdzie nie ma zawartego objaśnienia na temat tego, w jaki sposób doszło do takiego, a nie innego wyniku losowania. Raporty mają również nie ujawniać wybranej przez system losowania metody.

Dodatkowo Zbigniew Ziobro wskazywał, że raporty mogą być wykorzystane przez fundację ePaństwo , która może chcieć weryfikować poprawność przeprowadzanych przez komputer działań. Sąd zupełnie nie podzielił argumentów przedstawionych przez resort i stwierdził, że ministerstwo ma obowiązek ujawnić raporty dotyczące losowań składów sędziowskich, gdyż są one ponad wszelką wątpliwość informacją publiczną.

Wyrok jest jeszcze nieprawomocny

Sędzia wskazał, że rozumowanie resortu Zbigniewa Ziobry jest całkowicie nieprawidłowe , a wskazywanie na brak pewności co do zamiarów fundacji ePaństwo nie jest żadnym argumentem świadczącym na korzyść resortu. W uzasadnieniu podkreślono, że walcząca z resortem fundacja " nie ma obowiązku wykazania interesu prawnego lub faktycznego w dostępie do określonej informacji publicznej ".

Po trzech latach na kanałach informacyjny fundacji ePaństwo pojawił się pełen optymizmu wpis dotyczący wygranej w sądzie. Niemniej wyrok nie jest jeszcze prawomocny, więc sprawa może toczyć się dalej.

Źródło: Wirtualna Polska / Gazeta Wyborcza / Twitter.com

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia