wtv.pl Polska Zasady Przyjaznej Architektury ― przeczytaj przed wyborem mieszkania
Materiał zewnętrzny

Zasady Przyjaznej Architektury ― przeczytaj przed wyborem mieszkania

19 marca 2022
Autor tekstu: Barbara Daszuta

Na co zwrócić uwagę? Na te i mnóstwo innych pytań można odpowiedzieć, stosując się do zasad koncepcji Przyjaznej Architektury.Przedstawiamy krótki digest ― czym jest przyjazna architektura i dlaczego jest tak pomocna w znalezieniu wymarzonego mieszkania ― w opracowaniu zespołu serwisu nieruchomości mieszkaniowych Korter .

Przyjazna Architektura ― główne założenia 

Nowoczesne zasady i normy budownictwa mieszkaniowego możemy określić metaforycznym mianem koncepcji Przyjaznej Architektury.

Jest to szereg cech i walorów, które zapewniają szeroko pojęty komfort życia.

Sformułujmy „pięć głównych przykazań” tej koncepcji.

  1. Mądry układ i funkcjonalność― każdy metr kwadratowy mieszkania i przestrzeni użytkowej, w tym części wspólnych nieruchomości, musi być przemyślany i zaprojektowany z myślą o komforcie mieszkańców.

  2. Dobre naświetlenie― naturalne światło powinno trafiać do mieszkania o każdej porze dnia. Nie może też jednak powodować dyskomfortu.

  3. Niezakłócona cisza― lokal ma być zabezpieczony zarówno przed hałasem  z ulicy, jak i z sąsiadujących lokali. Jest to skutecznie osiągane z użyciem nowoczesnych technologii budowlanych.

  4. Przyszłościowe rozwiązania technologiczne― zorientowane na zmiany klimatyczne, energooszczędne, innowacyjne.

  5. Przyjazna dzielnica― dobre relacje ze wspólnotą mieszkaniową, okolica o różnorodnych walorach (infrastrukturalnych, rekreacyjnych, komunikacyjnych itd.).

Jak znaleźć mieszkanie marzeń

Oto kilka praktycznych porad dla osób poszukujących własnego lokum: Stosuj kryteria Przyjaznej Architektury ― nowoczesne przemyślane inwestycje mieszkaniowe są jak innowacyjne modele gadżetów: będziesz cieszyć się ich funkcjonalnością i zaletami przez wiele lat. Przyjemność codziennego użytkowania i brak jakichkolwiek czynników dyskomfortu ― oto główny priorytet. Istotne są też innowacyjne energooszczędne rozwiązania: pomijając to, że są przyjazne środowisku, przynoszą one dość wymierne zyski, na przykład, obniżają rachunki za zużyty prąd lub koszty obsługiwania części wspólnych. Uwierz w mały metraż ― skandynawskie, „ikeowskie” modele zarządzania przestrzenią udowodniły, że duża powierzchnia wcale nie jest konieczna do komfortowego funkcjonowania: nawet najmniejszy lokal potrafi zostać Twoją perfekcyjną przestrzenią do życia, jeśli zastosujemy w nim odpowiednie rozwiązania projektanckie. Zwracaj uwagę na standard inwestycji ― mieszkasz nie tylko w mieszkaniu, ale również w budynku, codziennie korzystasz z pomieszczeń wspólnych, więc ważne jest, czy cała inwestycja jest zaprojektowana według zasady user-friendly.Znaczenie mają nawet takie drobne szczegóły, jak wysokość progów i szerokość wejść. Pamiętaj o otoczeniu ― lokalizacja jest jednym z kluczowych czynników decydujących o komforcie mieszkania w danej inwestycji. Bierz pod uwagę nie tylko położenie względem centrum, ale również dostępność terenów zielonych i obiektów podstawowej infrastruktury. Myśl przyszłościowo ― mieszkanie to długoterminowa inwestycja, więc pamiętaj o tym, że Twoje potrzeby z czasem będą ulegać zmianom. Postaraj się uwzględnić te zmiany. Zbadaj teren ― spróbuj uzyskać pełny obraz rynku: co i gdzie się buduje, po ile się sprzedaje. Ułóż listę priorytetowych pozycji według lokalizacji ― na podstawie rankingów inwestycji mieszkaniowych czy zestawień z sieci ― i oceń każdą z nich według wskazanych powyżej kryteriów.

Materiał zewnętrzny

Obserwuj nas w
autor
Barbara Daszuta
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia