wtv.pl Gospodarka Zakaz handlu przestaje działać. W coraz większej ilości miejsc zrobimy zakupy
WTV.pl

Zakaz handlu przestaje działać. W coraz większej ilości miejsc zrobimy zakupy

19 marca 2022
Autor tekstu: Konrad Wrzesiński
  • Kolejne sklepy omijają zakaz handlu w niedzielę, otwierając punkty odbioru i nadawania przesyłek

  • – To nie jest tylko omijanie przepisów o handlu, ale może mieć też wpływ na przebieg pandemii, sprawa jest więc złożona – przekazał poseł PiS Janusz Śniadek

  • Partia może rozważyć zmianę ustawy o niedzielach niehandlowych

Przed kilkoma dniami jeden z należących do sieci Intermarche supermarketów ogłosił, że mimo zakazu handlu będzie otwarty w każdą niedzielę . Jako podstawę do obejścia przepisów wskazano uzyskanie statusu placówki pocztowej , podaje money.pl.

W podobny sposób sieć otworzyła poprzednio aż 15 sklepów. Eliza Orepiuk, dyrektor ds. komunikacji i informacji sieci Intermarche przekazała, że wobec szybkiego rozwoju rynku e-comerce zapotrzebowanie na kolejne punkty pocztowe stale rośnie.

Przykładem decyzji wybranych właścicieli supermarketów Intermarche, w odpowiedzi na potrzeby okolicznych mieszkańców, było podpisanie przez nich umów z operatorami pocztowymi. Na mocy tych umów, sklepy oferują klientom także usługi pocztowe, co może wiązać się z ich otwarciem we wszystkie niedziele. Podejmowane przez właścicieli działania w tym zakresie są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa – zaznaczyła w rozmowie z portalem.

Sklepy obchodzą zakaz handlu

Wspomniana sieć nie jest bynajmniej jedyną, która obchodzi zakaz handlu, korzystając ze statusu placówek pocztowych. W podobny sposób działalność w niedzielę uruchomiła na Mazowszu spółka Prim .

Według informacji money.pl sklepy otworzyć ma też Lewiatan posiadający łącznie 3 200 placówek handlowych pod takimi szyldami, jak Delikatesy Centrum, ABC, Mila, Groszek czy Euro Sklep. Możliwość uruchomienia działalności sprawdza również Biedronka .

To oszustwo – ocenił Janusz Śniadek, były szef „Solidarności”, a obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości. – Można ubolewać, że tego typu placówki w handlu działają. Dla mnie to sygnał, że skoro posuwają się do oszustwa w takiej sprawie, to może nie warto im wierzyć w innych. Ironizuję, ale sprawa jest poważna – powiedział w rozmowie z portalem.

PiS zmieni prawo?

Wobec coraz częstszego obchodzenia zakazu przez kolejne spółki Śniadek zaznaczył, że nie sposób wykluczyć nowelizacji ustawy , która zakazała handlu w niedzielę.

To nie jest tylko omijanie przepisów o handlu, ale może mieć też wpływ na przebieg pandemii, sprawa jest więc złożona. Z tym większą przykrością można odnotowywać taką nieuczciwość i nierzetelność osób zarządzających tymi sklepami czy sieciami – przekazał poseł PiS, zdaniem którego firmy oszukują w ten sposób również swoich konkurentów.

Warto przypomnieć, że oficjalny zakaz prowadzenia handlu w niedzielę obowiązuje od marca 2018 roku. Od samego początku przedsiębiorcy podejmowali jednak próby omijania przepisów. Ze względu na status placówek pocztowych działalność uruchomiły m.in. sklepy sieci Żabka .

Państwowa Inspekcja Pracy skierowała do sądów 148 spraw o naruszenie przepisów przez firmę. We wszystkich przypadkach franczyzobiorców Żabki uznano jednak za niewinnych.

Według danych GUS w roku 2017 w Polsce istniało 21 892 placówek pocztowych. W 2019 r. było ich już 24 714 . Dane za rok 2020 na ten moment nie są dostępne.

źródło: money.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Obserwuj nas w
autor
Konrad Wrzesiński
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia