wtv.pl Polityka Co się dzieje? Wojska Obrony Terytorialnej otrzymały wezwanie do natychmiastowego stawiennictwa
WTV.pl

Co się dzieje? Wojska Obrony Terytorialnej otrzymały wezwanie do natychmiastowego stawiennictwa

19 marca 2022
Autor tekstu: Anna Dymarczyk

Część z nich otrzymała apteczki, by nieść pomoc innym w potrzebie.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wezwani

Żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce jest ok. 30 tys. Jednostka ta składa się głównie z osób, których kariera zawodowa nie jest związana z wojskiem. Ochotnicy z całej Polski są wzywani wtedy, kiedy wojsko potrzebuje pomocy w jakimś zadaniu. Tak też stało się teraz.

30 października wezwanie otrzymali wszyscy żołnierze WOTu. Z obowiązku stawienia się na na kontrolę i szkolenia zostali zwolnieni jedynie pracownicy służby zdrowia, komunikacji miejskiej, transportu międzynarodowego i angażujący się w OSP, którzy i tak wykonują już zadania związane z przeciwdziałaniem kryzysowi.

Rzecznik jednej z brygad, por. Marcin Kowal wyjaśnił, że celem wezwania jest "potrzeba uzupełnienia wybranych kompetencji przez cały stan osobowy oraz dokonanie synchronizacji działań w ramach operacji Trwała Odporność do końca 2020 r.".

- Dynamiczny przyrost ilości zakażonych stał się punktem, który formalnie uruchomił dodatkowe zaangażowanie Sił Zbrojnych do wsparcia działań przeciwepidemicznych. Zgodnie z wytycznymi Dowództwa WOT ze stawiennictwa zostali zwolnieni żołnierze zatrudnieni w systemie ochrony zdrowia, komunikacji miejskiej, transporcie międzynarodowym oraz druhowie OSP zaangażowani w działania przeciwkryzysowe - dodał.

Wcześniej w akcję związaną z przeciwdziałaniem kryzysowi zostało wezwanych już około 2200 żołnierzy, dołączy do nich grupa prawie 19 tys. pozostałych. Stanowi to łącznie około 84% składu osobowego wszystkich sił WOT.

Jak zaznaczył por. Kowal "blisko tysiąc żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyło już szkolenia, które przygotowały ich do intensywnych działań przeciwepidemicznych. Były to nie tylko szkolenia medyczne, ale też z topografii wojskowej na potrzeby zwiększonego zaangażowania w monitoring kwarantanny". Wykonano również przegląd zasobów medycznych i w razie potrzeby go uzupełniono.

Żołnierze WOT będą służyć pomocą

Aby przeszkolić wszystkich żołnierzy, dowódcy poszczególnych brygad wyznaczyli specjalne plany, by móc dopasować się do planów osobistych i zawodowych ochotników z WOT. Okazało się, że wielu otrzyma również sprzęt medyczny, który będą mogli w razie potrzeby wykorzystać.

- Żołnierzom WOT w czasie obecnego powołania zostały też wydane plecaki medyczne do całodobowej dyspozycji. Otrzymali je ci żołnierze, którzy posiadają kompetencje co najmniej na poziomie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy z poleceniem dysponowania nimi w domu, pracy oraz w czasie innych czynności codziennych - zaznaczył por. Kowal.

Według Ministra Obrony Narodowej żołnierzy WOT zaangażowanych w walkę z koronawirusem ma być około 20 tys. Prócz nich w działania mają angażować się również inni członkowie sił zbrojnych.

Czym są Wojska Obrony Terytorialnej?

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąta formacja wojskowa zostały utworzone w 2017 roku, kiedy Ministrem Obrony Narodowej był Antoni Macierewicz. Formacja wyróżnia się tym, że należy do niej również wielu cywili-ochotników, którzy na co dzień nie mają z wojskiem nic wspólnego.

Zadania WOT to prowadzenie działań obronnych we współdziałaniu z pozostałymi jednostkami wojskowymi oraz wsparcie elementów układu pozamilitarnego, prowadzenie samodzielnych działań niekonwencjonalnych, przeciwdywersyjnych i przeciwdesantowych, udział w zabezpieczeniu przyjęcia i rozwinięcia sojuszniczych sił wzmocnienia w nakazanych rejonach, realizacja przedsięwzięć z zakresu: zarządzania kryzysowego, zwalczania klęsk żywiołowych oraz likwidacji ich skutków, ochrony mienia, akcji poszukiwawczo-ratowniczych, a także undefinedprowadzenie działań informacyjnych.

źródło: [tvp.info][wojsko-polskie.pl]

Obserwuj nas w
autor
Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia