wtv.pl TV Wiadomości TVP rozpoczęły wydanie wcześniej. Wielu widzów nie zobaczyło planszy nakazanej przez sąd
WTV.pl

Wiadomości TVP rozpoczęły wydanie wcześniej. Wielu widzów nie zobaczyło planszy nakazanej przez sąd

19 marca 2022
Autor tekstu: Alan Wysocki
  • Dziennikarz TVN-u, Bertold Kittel, przygotował materiał dla "Superwizjera" pod tytułem "Układ radomski. Emisja reportażu miała miejsce na jesieni 2018 roku

  • Do pracy Kittela odnieśli się prezenterzy "Panoramy Info" i "Serwisu Info" wskazując na kilkunastoletnią znajomość autora dokumentu z prezydentem Radomia - Radosławem Witkowskim

  • Informacja okazała się nieprawdziwa, a TVP zobligowano w 2019 roku do bezzwłocznego wydania dwóch sprostowań. Zrobiono to dopiero dziś

Dzisiejsze "Wiadomości" TVP zaczęły się nie o 19:30, a o 19:24. Niespodziewany wyjątek wynikał z potrzeby wskazania na podanie fałszywych doniesień o rzekomej relacji Kittela z Witkowskim. Wyznaczony przez sąd tekst ukazała się przed oficjalną godziną emisji tak, by zobaczyło go jak najmniejsze grono odbiorców.

Oczom widzów ukazała się biała plansza. Należy jednak zaznaczyć, iż była ona emitowana w ramach "Wiadomości" TVP. N ie doszło więc do złamania prawa, a do, mówiąc delikatnie, swobodnej interpretacji wyroku. Oświadczenie było widoczne przez całe trzy sekundy. Sami, bez zatrzymywania nagrania, zdążyliśmy przeczytać zaledwie pierwsze zdanie.

Dzisiejsze "Wiadomości" TVP przedstawiły sprostowanie w sprawie reportażu Bertolda Kittela

"Wykonując wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, Telewizja Polska S.A. przeprasza dziennikarza TVN Bertolda Kittla za bezprawne naruszenie jego dóbr osobistych poprzez rozpowszechnianie w dniu 2 października 2018 roku w programie Wiadomości, wyemitowanym o godzinie 19:30 na antenie TVP1 nieprawdziwej informacji, że w przygotowanym i przekazanym do emisji reportażu "Układ radomski" , wyemitowanym w telewizji TVN w programie Superwizjer w dniu 2 października 2018 roku " - brzmi pierwsza część sprostowania.

" Bertold Kittel nie podał informacji, iż od kilkunastu lat zna prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego, która to nieprawdziwa informacja godzi w jego dobre imię i podważa wiarygodność zawodową Bertolda Kittla, a także naraża go na utratę zaufania niezbędnego do dla wykonywania zawodu dziennikarza. Telewizja Polska S.A. składa wyrazy ubolewania z powodu bezprawnego naruszenia dóbr osobistych redaktora Kittla" - czytamy w oświadczeniu, przedstawionym w "Wiadomościach" TVP.

Po złożeniu pozwu przez reportera TVN-u sprawa ciągnęła się do 2019 roku. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł na niekorzyść "Wiadomości" TVP, jednak Telewizja Polska złożyła stosowną apelację w terminie 14 dni od otrzymania postanowienia wraz z uzasadnieniem. II instancja nie przychyliła się do argumentacji pozwanych . Sprawa zakończyła się w czerwcu, półtora roku temu. Dopiero dziś widzowie wieczornego dziennika mogli zapoznać się ze sprostowaniem przez całe 3 sekundy.

- Kłamstwo, które padło w serwisach TVP Info, podważa nie tylko moje kompetencje zawodowe i standardy etyczne, ale przede wszystkim wiarygodność: zarówno moją dziennikarską, reportażu "Układ radomski", programu "Superwizjer", jak również stacji TVN - komentował Kittel dla swojego pracodawcy.

Warto podkreślić, że oświadczenia miały zostać wydane w trybie natychmiastowym . "Układ radomski" przedstawiał doniesienia o politykach Prawa i Sprawiedliwości, którzy mieli czerpać korzyści z biznesu na rynku nieruchomości. Mowa także o groźbie wyburzenia domów i wysiedlenia mieszkańców jednego z osiedli w gminie przez wzgląd na planowaną tam budowę dróg.

Źródło: [Wiadomości TVP/TVN]

Obserwuj nas w
autor
Alan Wysocki
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia