Pilne ostrzeżenie, groźne tasiemce mogą prowadzić do śmierci. Objawy bywają niewidoczne
Sanepid wyjaśnia, że w sezonie wakacyjnym dochodzi do największej ilości zachorowań na bąblowice. GiS tłumaczy, że jest ona przenoszona przez zwierzęta. Od 2011 roku odnotowuje on wzrost zdiagnozowanych przypadków. Liczba ta, choć nieznaczna, w najbliższej przyszłości może stale rosnąć. 9 lat temu zakażonych było ich jedynie 20. 3 lata temu liczba ta wzrosła do prawie 80 chorych.
Wiadomości. Bąblowica może stanowić poważne zagrożenie
GIS informuje, że objawy bąblowicy polegają na powiększaniu się cyst. Mogą one wywoływać zmiany w naszym organizmie przypominające nowotwór. Eksperci z sanepidu ostrzegają, że nieleczenia choroby może doprowadzić nawet do śmierci. Tłumaczą oni, że nawet pies, który nie jest regulanie badany na obecność pasożytów, może stanowić źródło zakażenia.
"Bąblowica powodowana jest przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Jaja tasiemca uwalnianie są z kałem zakażonych psów i lisów. Do organizmu człowieka mogą dostać się poprzez: bliski kontakt z tymi zwierzętami, przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk, spożycie skażonej jajami żywności lub wody" - czytamy w komunikacie sanepidu.
2 . Szczyt UE: osiągnięto porozumienie. Szczęśliwy finał dla Polski, zdobędziemy fortunę
Wiadomości na temat bąblowicy mogą niepokoić. Główny Inspektorat Sanitarny wskazuje, że aby uniknąć choroby należy dbać o zasady higieny w miejscy pracy, ale także podczas wypoczynku. Sanepid zaleca też ochronę swoich nieruchomości przed lisami, które szczególnie przyczyniają się do zakażeń. Niezwykle ważnym jest, aby usuwać wszelkie resztki jedzenie, które mogą przyciągać zakażone zwierzęta. Należy również regularnie odrobaczać posiadane zwierzęta domowe.
Chorych na bąblowice leczy się poprzez chirurgiczną operację. Polega ona na wycięciu cyst oraz wdrożenia odpowiednich leków.