wtv.pl Polska Niepokojące wyniki badania wody w Bałtyku. Duże niebezpieczeństwo, zamykane pierwsze kąpieliska
WTV.pl

Niepokojące wyniki badania wody w Bałtyku. Duże niebezpieczeństwo, zamykane pierwsze kąpieliska

19 marca 2022
Autor tekstu: Alan Wysocki

Kryzys epidemiologiczny oraz utrzymująca się drożyzna to nie jedyne utrapienia turystów. Ci, którzy chcą spędzić tegoroczne wakacje nad Bałtykiem, mogą zmierzyć się z kolejnymi problemami. Główny Inspektorat Sanitarny przeprowadził rutynowe badanie jakości wód. Przedstawione wyniki nie pozostawiają złudzeń. Sezon urlopowy zaczynamy od zamknięcia popularnego kąpieliska. Informacje przekazane przez Wirtualną Polskę są dość niepokojące. Z powodu sinic zakazano kąpieli na jednej z gdyńskich plaż. Decyzją sanepidu tamtejsza woda nie nadaje się do użytku.

Wakacje nad polskim morzem mogą być niebezpieczne?

Sanepid ujawnił niepokojące zjawiska, jakie mają miejsce w miejscowości nad Bałtykiem. Niemały problem może wywołać spore zamieszanie wśród urlopowiczów. Przypomnijmy, że sinice są bakteriami, które mają toksyczny wpływ na organizm człowieka. Wielu naukowców nazywa je "plagą Bałtyku", ponieważ to właśnie tam wykrywane są najczęściej. Wirtualna Polska wskazuje, że z powodu ich zakwitu zamykano dostęp do niejednego kąpieliska. Szczególnie dotknięte nimi były plaże nad Zatoką Gdańską.

W wyniku kontaktu z bakterią sinicy możemy zmagać się z nieprzyjemnymi objawami. Wysypka, wymioty czy też biegunka to zaledwie część z nich. Często u chorych odnotowywana jest też gorączka oraz łzawienie oczu. Skutki sinicy możemy zauważyć dopiero kilka dni po kąpieli. Wirtualna Polska uspokaja jednak, że poza plażą obok portu jachtowego w Gdyni nie wykryto jeszcze ich obecności w innych miejscach. Jakość wody w Redłowie Orłowie czy też Sopocie na ten moment nie budzi żadnych zastrzeżeń.

Źródło: [Wirtualna Polska]

Obserwuj nas w
autor
Alan Wysocki
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia