wtv.pl Świat Bardzo ważny wyrok unijnego Trybunału. TSUE zajął stanowisko w sprawie polskiej nowej Krajowej Rady Sądownictwa
WTV.pl

Bardzo ważny wyrok unijnego Trybunału. TSUE zajął stanowisko w sprawie polskiej nowej Krajowej Rady Sądownictwa

19 marca 2022
Autor tekstu: Julian Bakuła
  • We wtorek TSUE wydał orzeczenie w sprawie sporu wokół KRS

  • Według TSUE nowelizacje ustawy o KRS mogą naruszać prawo unijne

  • TSUE zwrócił także uwagę na pierwszeństwo prawa unijnego względem prawa krajowego

Jak podaje tvn24.pl, orzeczenie wydane we wtorek przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wiąże się z zapytaniem wysłanym do TSUE przez Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w sprawie sporu dotyczącego sposobu wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) .

Jak tłumaczy money.pl, w roku 2018 rząd Zjednoczonej Prawicy na mocy ustawy skrócił kadencję części członków konstytucyjnego organu, jakim jest KRS , tymczasem Sejm wybrał 15 nowych sędziów KRS, podczas gdy dotychczas zasadą był wybór przez Sejm tylko 4 sędziów KRS .

" Nowe przepisy, przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę, niezgodnie z Konstytucją przerwały kadencje 15 członków Rady będących sędziami. Zmieniły też zasady ich wyboru - dotychczas wybierało ich samo środowisko sędziowskie , a ich następców na wspólną czteroletnią kadencję wybrał w marcu 2018 r. Sejm " - czytamy w komunikacie Rzecznika Praw Obywatelskich z 2019 roku.

Jak podaje tvn24.pl, sędziowie, których w wyniku wprowadzonych zmian nie powołano do orzekania w Izbie Karnej oraz w Izbie Cywilnej Sądu , chcieli odwołać się od decyzji KRS, jednak zgodnie z ustawą z 26 kwietnia 2019 roku prawo do odwołania im nie przysługiwało, z kolei będące w toku postępowania odwoławcze umorzono .

W związku z tym Naczelny Sąd Administracyjny skierował do TSUE zapytanie, czy uniemożliwienie sędziom odwołania się od decyzji KRS jest zgodne prawem unijnym . We wtorek, 2 marca, TSUE orzekł, że zachodzi możliwość niezgodności tej decyzji z prawem UE .

TSUE wydał orzeczenie w sprawie KRS

" Kolejne nowelizacje polskiej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu Prezydentowi RP wniosków o powołanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego , mogą naruszać prawo unijne " - brzmi fragmenty przywoływanego przez tvn24.pl orzeczenia TSE.

Jak podaje tvn24.pl, TSUE zwrócił ponadto uwagę na pierwszeństwo prawa Unii Europejskiej wobec prawa krajowego , w związku z którym sądy krajowe, które dojdą do wniosku, że zmiany ustawodawcze dotyczące KRS naruszają prawo UE, będą miały obowiązek odstąpić od stosowania się do tych zmian .

Przedstawiciele polskiego rządu mieli podczas rozprawy przed TSUE argumentować, że prawo unijne - a w szczególności podnoszony przez NSA art. 19 Traktatu o Unii Europejskiej - nie nakazuje umożliwienia prowadzenia kontroli sądowej decyzji o nominowaniu sędziów .

Jeszcze w grudniu ubiegłego roku rzecznik generalny TSUE Jewgienij Tanczew tłumaczył jednak, że znosząc prawo do środka prawnego dla osób, które wniosły już odwołanie, nasila się brak niezawisłości i bezstronności sędziów powołanych do KRS .

Źródło: tvn24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Obserwuj nas w
autor
Julian Bakuła
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia