wtv.pl Polska Ksiądz z gośćmi w Telewizji Trwam snuli teorie spiskowe. Media Rydzyka nie odpuszczają tematu Strajku Kobiet
WTV.pl

Ksiądz z gośćmi w Telewizji Trwam snuli teorie spiskowe. Media Rydzyka nie odpuszczają tematu Strajku Kobiet

19 marca 2022
Autor tekstu: Alan Wysocki
  • 16 grudnia w Telewizji Trwam odbyła się rozmowa o „atakach na Kościół”

  • Uczestnikami „Rozmów niedokończonych” byli dr Michał Skwarzyński oraz red. Grzegorz Górny.

  • Mówiono środowiskach marksistowskich, obrażaniu ludzi i wulgaryzmach

Od 22 października przez Polskę przetaczają się Strajki Kobiet. Aktywistki obwiniają Kościół katolicki za ingerowanie w decyzje polityczne. W tym czasie Konferencja Episkopatu Polski twardo deklaruje, że nie ugnie się pod postulatami feministek. Wywołało to falę przedsięwzięć pod miejscami przeznaczonymi do odprawiania kultu.

- Szukamy kolejnych argumentów, na podstawie których możemy bluźnić, niszczyć Kościoły, czy iść na ulicę. [ ... ] Pytanie, jakie środowiska to robią , tak jak powiedziałem o środowiskach liberalnych, marksistowskich. Widzimy różnego rodzaju impulsy, które idą przez świat. Mówi się, że to oddolne ruchy, ale to jest sterowane - wypalił prowadzący, snując teorie o nieznanych sobie bliżej rzekomych prowodyrach strajków.

Na antenie Telewizji Trwam w ostrych słowach o krytyce Kościoła

Po emisji filmów braci Sekielskich oraz dokumentu Marcina Gutowskiego Telewizja Trwam postanowiła podjąć temat sytuacji Kościoła. Debata została podsumowana tytułem: „Bluźniercze ataki na Kościół katolicki w Polsce i na świecie”.

Gość Telewizji Trwam uważa, że protestujących wprowadzono w błąd, tłumacząc, że zakaz aborcji zagraża życiu i zdrowiu. Komentator wskazał także na prawo, zgodnie z którym ochronie mają podlegać tylko manifestacje o charakterze pokojowym. Strajki uznał zaś za wulgarne i agresywne.

Rozmówca prowadzącego program księdza uznał również, że niemożliwe będzie całkowite zakazanie przerywania ciąży przez wzgląd na przesłankę o ratowaniu życia osoby ciężarnej. Do tego niezbędna miałaby być zmiana Konstytucji.

- Musimy dać temu odpór spokojny, bez wciągania się w formy przemocy i agresji. Podnośmy argumenty w debacie publicznej - tłumaczył gość Radia Maryja. Prowadzący ostrzegał przez próbą zniszczenia wartości, na których powstała Europa. Mowa o prawie rzymskim, kulturze greckiej oraz chrześcijańskiej.

Sugerowano na inspirowanie protestów przez chęć uderzenia w Kościół, ale wskazywano także na wymiar antykatolicki. Wymieniono nienawiść do własnego domu, cywilizacji i kraju, co ma się brać z uznania mocnej tożsamości jako niebezpieczeństwa.

Przypomnijmy, że Oko.press przytoczyło badania CBOS, według którego jeszcze we wrześniu aprobatę dla Kościoła wykazywało 49% ankietowanych. Po trzech miesiącach odnotowano spadek o 8 punktów procentowych , czyli do 41%. Dziennikarze medium podają, że tak złych wyników nie odnotowano na przestrzeni ostatnich 27 lat .

Jeszcze w listopadzie Onet opublikował wyniki sondażu IPSOS . Badanie wskazało, że jedynie 40,4% Polaków darzy Kościół zaufaniem. Liczba ta składała się na 17,9% deklarujących pełne zaufanie oraz 22,5% respondentów, wskazujących, że raczej ufa Kościołowi.

Źródło; [Radio Maryja/CBOS/IPSOS/Onet/Oko.press]

Obserwuj nas w
autor
Alan Wysocki
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia