Wiadomo, co dalej ze szczepionkami w Polsce. Premier właśnie wydał apel
Podczas konferencji dowiedzieć mogliśmy się o planowanych działaniach rządu, dotyczących "narodowego szczepienia".
Konferencja na temat koronawirusa
O godz. 12.30 rozpoczęła się konferencja dotycząca kolejnych działań rządu, dotyczących przeciwdziałania zakażeniom koronawirusa. Trwająca od marca epidemia dała się we znaki niemalże wszystkim Polakom. Wiele osób czekało na konkretne informacje dotyczące planów szczepień przeciwko Covid-19 , o których dużo się mówiło w ostatnim czasie. Poruszony został również temat terminu obowiązujących obostrzeń.
W konferencji udział wzięli premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski oraz szef kancelarii premiera Michał Dworczyk .
Premier zapowiedział, że już wkrótce rozpocznie się proces szczepienia przeciwko wirusowi Covid-19.
- Pierwsze osoby są szczepione. To ważny moment, w którym Europa zaczyna kontrofensywę. Dołączamy do grona państw w ramach całej UE, bo tak się umówiliśmy, w gronie państw członkowskich, które już w styczniu przystąpią do procesu szczepienia - mówił Mateusz Morawiecki.
- Mamy zakontraktowanych ponad 60 milionów dawek od 6 firm, które jako pierwsze przedstawiły swoją dokumentację do akceptacji. - zapowiedział szef rządu.
"Narodowy program szczepień"
Premier odpowiedział też na nurtujące wielu Polaków pytanie dotyczące odpłatności za szczepienia.
- Narodowy Program Szczepień zapewnia, że szczepionki będą darmowe, dobrowolne, postaramy się, żeby były dostępne także dla tych, którzy są w swoich domach, nie mogą z nich wyjść z różnych względów, dla osób starszych, niepełnosprawnych. Chcemy chronić najsłabsze osoby naszego społeczeństwa w pierwszej kolejności - uspokajał Morawiecki.
Wydaje się też, że szef rządu przyjął nieco inną strategię informowania o zagrożeniach wynikających z zakażeń koronawirusem niż jeszcze parę miesięcy temu.
- W ostatnich tygodniach sytuacja jest lepsza, ale nie ma co udawać, że wirus został pokonany . - mówił
Tuż po premierze przemówił szef jego kancelarii, Michał Dworczyk.
- Duże szczepienie populacji (…) pozwoli polskiej gospodarce na powrót do normalnego funkcjonowania (…) chciałbym zaprosić do działania przy tym wielkim wspólnym projekcie, który nie ma warstw politycznych - mówił.
Potwierdził również powstanie funduszu rekompensacyjnego dla osób, które mogą zostać dotknięte efektami ubocznymi szczepień.
- Powstanie fundusz kompensacyjny, dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne . Ten temat znalazł się w dużej liczbie postulatów (…) to czy uda nam się opanować pandemię w 2021 r., a to jest nasz cel zależy od każdego z nas - mówił Dworczyk.
Minister zdrowia apelował o przekonywanie osób, które nie są zwolennikami szczepień.
- Proszę by każdy z państwa kto jest przekonany do szczepień, przekonywał ludzi w swoim otoczeniu . - mówił Niedzielski. Swoją prośbę poparł przykładem maseczek, do których również przez jakiś czas nie byli przekonani Polacy.
- Maseczki tak się spopularyzowały, że mało kto dziś kwestionuje konieczność ich noszenia - zauważył minister zdrowia.
Adam Niedzielski przestrzegał też przed ewentualnym nadejściem "trzeciej fali" zakażeń. Polityk stwierdził, że może ona być jeszcze bardziej niebezpieczna niż ta, z którą mieliśmy do czynienia między październikiem a listopadem. Prosił też, by przestrzegać środków zaradczych i stosować się do reżimu sanitarnego.
Zapowiedziano także, że początkowo ze szczepienia będzie mógł skorzystać personel szpitali . Następnie osoby powyżej 60 roku życia , później służby mundurowe . Zaszczepienie tych grup jest w tej chwili priorytetem dla Ministerstwa Zdrowia.
Dziś Ministerstwo Zdrowia ogłosiło 6 907 nowych przypadków zakażenia koronawirusem , najwięcej bo aż 768 w województwie mazowieckim. Doszło też do 349 zgonów .
źródło: Konferencja Premiera RP, Ministra Zdrowia i Szefa Kancelarii Premiera