wtv.pl Polska Jest szansa dla zakażonych w ciężkim stanie, przetaczanie osocza. Rewolucyjna metoda w szpitalu w Szczecinie
Wikimedia Commons/HuBar

Jest szansa dla zakażonych w ciężkim stanie, przetaczanie osocza. Rewolucyjna metoda w szpitalu w Szczecinie

19 marca 2022
Autor tekstu: Wiktor Ćwikliński

Terapia osoczem zawierającym przeciwciała wirusa jest zdaniem naukowców bardzo obiecująca. Polega na pobraniu osocza krwi od osób, które pokonały już chorobę COVID-19 i podaniu jej tym, którzy jeszcze z nią walczą. Jej skuteczność polega na tym, że organizmy ozdrowieńców nauczyły się już zwalczać chorobę, wytworzyły przeciwciała jej dedykowane.

Szczecin wprowadza nową terapię

Dzięki nowatorskiemu leczeniu jest szansa na uratowanie życia kobiety, u której jak dotąd zawiodły wszystkie inne metody, w tym terapie eksperymentalne. Szanse są spore, choć niektórzy studzą entuzjazm:

-To nie jest dzisiaj cudowny lek, to jest ciągle eksperyment" - mówił wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski w rozmowie z TVP Info -

To terapia, nad którą dzisiaj pracują klinicyści - zaangażowaliśmy krajowych konsultantów wielu dziedzin: m.in. transfuzjologii, hematologii, onkologii i lekarzy zakaźników - powiedział.

Jako pierwsze badania kliniczne nad tą metodą leczenia COVID-19 rozpoczęli w połowie lutego Chińczycy. Niedawno dołączyli do nich również Amerykanie oraz Brytyjczycy. Wyniki badań są bardzo obiecujące.

O oddawanie osocza apelują lekarze wraz z Ministerstwem Zdrowia. Póki co jednak dostęp do niego jest bardzo utrudniony ze względu na małą liczbę osób, które mogłyby je oddać. Niedawno media informowały o tym, że swoje osocze oddał Minister Środowiska Michał Woś, który zaraził się koronawirusem pod koniec marca.

Dzięki wysiłkom całego świata naukowego pojawia się coraz więcej eksperymentalnych sposobów leczenia COVID-19. Nieoczekiwanym sprzymierzeńcem w walce z koronawirusem okazał się środek Remdesiwir, który pierwotnie powstał jako lekarstwo na wirus Ebola, wywołujący bardzo ciężką formę gorączki krwotocznej. W tym przypadku rezultaty badań klinicznych mają być znane w ciągu najbliższych tygodni.

Źródło: Fakt24

Obserwuj nas w
autor
Wiktor Ćwikliński
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia