wtv.pl Polska Godzina policyjna odwołana, ale pozostałe obostrzenia - nie. Czego nie wolno?
WTV.pl

Godzina policyjna odwołana, ale pozostałe obostrzenia - nie. Czego nie wolno?

19 marca 2022
Autor tekstu: Alan Wysocki
  • W noc sylwestrową nie należy spodziewać się godziny policyjnej - Morawiecki jeszcze dziś obiecał wycofanie obostrzenia

  • Wciąż obowiązuje zasłanianie ust, nosa, a także utrzymywania społecznego dystansu

  • Od 28 grudnia rozpocznie się narodowa kwarantanna - etap będzie trwał do 17 stycznia

31 grudnia od 19 do 6 rano miało dojść do zakazu przemieszczania się poza ścisłymi wyjątkami. Premier Morawiecki dziś wycofał się z deklaracji. Oznacza to, że sylwester 2020 zostanie objęty nieco innymi obostrzeniami.

Już za 4 dni rozpocznie się sylwester 2020. Na co warto zwrócić uwagę i jak się przygotować?

Wielu może nie pamiętać, że limit 5 osób przy stole , poza domownikami, nie dotyczył jedynie okresu świątecznego. Obostrzenie obejmuje wszelkiego rodzaju imprezy czy spotkania towarzyskie . Oznacza to, że funkcjonariusze mogą podjąć czynności , jeśli otrzymają doniesienie o naruszeniu zasad.

Problematyczne może być jednak egzekwowanie przepisu. Nikt nie ma obowiązku wpuszczania służb do mieszkania bez odpowiedniego nakazu. Pamiętajmy jednak, że przepis zapewnia nam prywatność, a nie wymówkę do stwarzania ryzyka transmisji wirusa, czy zakłócania spokoju sąsiadów w sylwestra.

Opuszczając mieszkanie mamy obowiązek zasłonić usta oraz nos za pomocą maseczki lub przyłbicy . Wyjątek od reguły stanowią jedynie osoby, posiadające odpowiednie zaświadczenie lekarskie. Dokument należy posiadać przy sobie podczas legitymowania.

Poza domem nie możemy tworzyć zgromadzeń, zrzeszających więcej niż 5 osób . Pozostałe grupy podczas sylwestra muszą zachować odstęp 100 metrów od siebie nawzajem.

Prezes Rady Ministrów zapewnił, że nie dojdzie do zakazu korzystania z fajerwerków, jednak niektóre samorządy wdrażają zakaz na własną rękę. Przykładem jest wojewoda lubelski, który nałożył wspomniane obostrzenie, motywując działanie ochroną życia, zdrowia i mienia osób oraz zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego

Z rozporządzenia wojewody wynika, że zakaz korzystania z fajerwerków w sylwestra będzie obowiązywać w miejscach publicznych. Posesje prywatne powinny więc być miejscem, które uchroni nas od kary. Niewykluczone, że inne jednostki administracyjne sięgną po podobne rozwiązania .

Za naruszanie obostrzeń kary wymierza policja. Mandaty w wysokości 500 złotych otrzymuje każdy, kto został przyłapany na gorącym uczynku. Nie wyklucza się jednak złożenia wniosku o karę administracyjną, którą wymierza Inspektorat Sanitarnych. Może ona wynieść od 10 do 30 tysięcy złotych .

Zatrzymani mają prawo odmówić przyjęcia mandatu , co może skierować sprawę do sądu. Od kary administracyjnej zaś można się odwołać , co również przeniesie sprawę na barki wymiaru sprawiedliwości.

Źródło: [Gov.pl]

Obserwuj nas w
autor
Alan Wysocki
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia