Książę nie miał prawa całować Śpiącej Królewny. Jak miała wyrazić zgodę, kiedy spała? (Walentynki bez presji)
Wyobraźcie sobie następujące sytuacje:
1) Kolega w przedszkolu czy szkole ciągnie mnie za warkocze. Od pani nauczycielki słyszę, że to dlatego, że mnie lubi.
To nie są żadne zaloty, także nie „końskie zaloty” – to jest przemoc fizyczna . Ciągniecie za warkocze potrafi boleć. Tymczasem słyszymy, że to wyraz sympatii. I potem z bólem kojarzymy miłość: dziewczynki z otrzymywaniem bólu, a chłopcy – z dawaniem go. To nie jest miłość. To jest przemoc.
2) Ktoś krzyczy za mną „dobra d * pa”. Słyszę, że to oznacza, że mu się podobam i że zwrócił na mnie uwagę.
To nie jest podryw, flirt ani komplement. To rodzaj molestowania: cat calling . Cat calling to gwizdy, okrzyki, propozycje seksualne, najczęściej robione przez obcych ludzi na ulicy. Wszystko to (nawet robione z dobrymi intencjami) jest rodzajem przemocy seksualnej, która często wywołuje u dziewczyn wieczne poczucie zagrożenia i oceniania.
3) Powiedziałam mu, że nie chcę z nim relacji romantycznej, a on nie chce mi odpuścić. Chodzi za mną, przegląda wszystkie moje działania w mediach społecznościowych, wystaje pod moim domem. I słyszę, że to dlatego, że mu zależy. Że się stara. Słyszę, że powinnam się cieszyć.
Ale to nie oznacza, że się stara. To oznacza, że nie szanuje mojej odmowy. Jeśli nie szanuje jej, kiedy chodzi o odprowadzenie mnie do domu, to jak będzie szanował w seksie? To jest stalking, nękanie .
4) Mówi, że jak z nim zerwę, to on się załamie albo i zabije. I słyszę, że to oznacza, że tak mnie kocha, że nie może beze mnie żyć.
Ale to jest szantaż, rodzaj przemocy psychicznej . Wyznanie miłości brzmi tak: „Kocham cię”. A próba ugrania własnych celów przez manipulację brzmi tak: „Jeśli nie zrobisz x, to zrobię y!”. Łatwo zauważyć różnicę, prawda?
5) A pamiętacie scenę pocałunku Śpiącej Królewny przez księcia, który ją tym pocałunkiem budzi. Szczyt romantyzmu!
Przecież to jawne molestowanie seksualne . Nie wolno na osobie, która jest nieświadoma, nieprzytomna czy która śpi, dokonywać żadnych czynności seksualnych. To wprost definicja molestowania: czynności seksualne wykonywane bez zgody. Jak śpiąca osoba ma udzielić zgody? Chrapaniem, przewróceniem się na drugi bok?
Co ciekawe, we wczesnej wersji baśni o Śpiącej Królewnie książę odbył stosunek z królewną, gdy ta spała, a ona urodziła mu kilkoro dzieci jeszcze przed przebudzeniem. Dopiero niemowlęta obudziły matkę, gdy gryzły ją w pierś.
Wciąż niewinna baśń? Dla ówczesnych czytelników była zapewne równie samym, czym obecnie wygładzona historia z pocałunkiem. Ale dla nas to już historia gwałtu: stosunek z totalnie nieprzytomną kobietą jest poważnym przestępstwem. Wkrótce i historia z pocałunkiem będzie historią molestowania. Wskazuje na to kampania społeczna Amnesty International „ TAK to miłość ” o relacjach romantycznych ze zgodą. Na filmiku można obejrzeć księcia, który całuje śpiącą dziewczynę, a następnie zaczyna się do niej dobierać. Bajka prysła, z księcia wyszedł oblech. Filmik można obejrzeć TUTAJ .
6) Albo sceny w westernach czy romansach, gdy mężczyzna-zdobywca tak kocha kobietę, że ją porywa. Ona nie jest zachwycona, wyrywa się i krzyczy, ale potem okazuje się, że mężczyzna wiedział lepiej od niej, czego chce, i żyli długo i szczęśliwie.
To porwanie . Cały filmik na ten temat zrobił Pop Culture Detective , z wieloma przykładami filmowymi. W tej kategorii są też absurdy typu „365 dni” Blanki Lipińskiej, gdzie główny bohater porywa, więzi, dręczy, kontroluje, szantażuje, torturuje, prawie zabija bohaterkę, odcina ją od bliskich i znajomych – czyli staje się uosobieniem typowego sprawcy przemocy domowej. I to jest przedstawiane jako romantyczna miłość.
Właśnie na tym polega romantyzowanie molestowania, gwałtu i przemocy domowej.
Nie ma nic romantycznego w przemocy seksualnej, psychicznej i fizycznej. Zadawanie krzywdy to nie jest wyraz miłości. Gdy ktoś nie uznaje naszej odmowy lub robi nam krzywdę, to nie oznacza, że nas kocha. To oznacza, że nas krzywdzi. Kto w ogóle wpadł na pomysł, by nękanie przedstawiać jako romantyczną miłość? By molestowanie było komplementem? W jakim świecie przyszło nam żyć, że to wszystko norma, a gdy o tym powiemy, słyszymy, że przesadzamy?
Nie, my nie przesadzamy. My po prostu budujemy lepszy świat.