wtv.pl Polska Myślisz, że zagrożenie cię nie dotyczy? Narażone nie tylko osoby starsze, badania rozmywają wątpliwości
WTV.pl

Myślisz, że zagrożenie cię nie dotyczy? Narażone nie tylko osoby starsze, badania rozmywają wątpliwości

19 marca 2022
Autor tekstu: Michalina Kobla

Badania, opublikowane na łamach „The Lancet”, jednego z najbardziej prestiżowych czasopism medycznych, nie pozostawiają wątpliwości. Wiek nie jest jedynym kryterium, zwiększającym ryzyko zgonu na skutek COVID-19. Choć o zwiększających niebezpieczeństwo chorobach przewlekłych oględnie mówi się w mediach, nie wszyscy wiedzą, o które z nich dokładnie chodzi.

Śmiertelność i ryzyko wystąpienia choroby - co wiemy do tej pory?

Eksperci z China-Japan Friendship Hospital and Capital Medical University w Pekinie przeanalizowali przypadki 191 pacjentów, hospitalizowanych w Wuhan, u których stwierdzono chorobę, wywoływaną przez wirusa. Średnia ich wieku nie była tak wysoka, jak można by przypuszczać, bo wynosiła 56 lat (pacjenci mieli od 18 do 87 lat). 54 z nich zmarło.

Okazuje się, że aż u 48 proc. obserwowanych zanotowano przewlekłe choroby. U połowy rozwinęła się sepsa a jedna trzecia cierpiała na cukrzycę. 8 proc. miało chorobę niedokrwienną serca.

WHO na swojej stronie wymienia jeszcze kilka innych czynników, zwiększających ryzyko wystąpienia COVID-19. Są to nadciśnienie, choroby płuc i nowotwór. Organizacja, powołując się na badania, zaleca również rzucanie palenia. U osób uzależnionych w danej chwili, bądź w przeszłości, zanotowano wyższe ryzyko rozwoju COVID-19 a nawet zgonu.

- Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe - to z kolei informacje, podane w witrynie Ministerstwa Zdrowia.

Obserwuj nas w
autor
Michalina Kobla
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia