Siergiej Kowalow nie żyje. Zasłużony obrońca praw człowieka miał 91 lat
Nie żyje Siergiej Kowalow. Rosyjski dysydent z czasu Związku Radzieckiego, pierwszy tamtejszy rzecznik praw człowieka oraz honorowy obywatel miasta Krakowa odszedł w wieku 91 lat.
Kowalow znany był z krytykowania zarówno rządów Borysa Jelcyna, jak i Władimira Putina.
Działalność na rzecz praw obywatelskich
Pierwsze pro-obywatelskie działania Siergieja Kowalowa datuje się na lata 50. To właśnie wówczas, pracując na uczelni, sprzeciwiał się wiązaniu nauki z ideologią .
W 1966 r. zorganizował akcję zbierania podpisów w obronie pisarzy Andrieja Siniawskiego i Julija Daniela. Trzy lata później rozpoczął pracę w Grupie Inicjatywnej na rzecz obrony praw człowieka . W 1972 r. związał się z "Kronikami Wydarzeń Bieżących", pismem poruszającym tematykę niesprawiedliwości i represji w Związku Radzieckim. Zaledwie dwa lata później został aresztowany i oskarżony o szerzenie antyradzieckiej propagandy .
Wyrok był jednoznaczny - winny. Siergiej Kowalow musiał spędzić siedem lat w łagrze , a następnie kolejne trzy na zesłaniu.
Niezłomny
Po upadku Związku Radzieckiego, Kowalow nie zakończył swojej działalności. W 1991 r. został jednym z twórców rosyjskiej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela . Brał również udział w tworzeniu rozdziału konstytucji poświęconego prawom człowieka.
Kowalow zdecydowanie sprzeciwiał się polityce Borysa Jelcyna dotyczącej rosyjskich działań w Czeczenii. Przypłacić musiał to stanowiskiem rzecznika praw człowieka, z którego odwołała go Duma Państwowa.
Był również zaciekłym przeciwnikiem Władimira Putina . Nie podobał mu się zwłaszcza fakt wywodzenia się prezydenta Rosji z formacji KGB.
W czerwcu 1995 r. Siergiejowi Kowalowi przyznano honorowe obywatelstwo miasta Krakowa . W 2009 r. otrzymał także Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP , który przyznał mu prezydent Lech Kaczyński.
- Nigdy nie zostanie zapomniany - napisał o zmarłym na Twitterze Andrzej Duda.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV: