wtv.pl Polska Wszyscy przegapili informację. Sanepid pyta o miejsce na zbiorowe mogiły. Przerażające doniesienia
WTV.pl

Wszyscy przegapili informację. Sanepid pyta o miejsce na zbiorowe mogiły. Przerażające doniesienia

19 marca 2022
Autor tekstu: Konrad Wrzesiński

Ze względu na stale rosnąca liczbę pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa , która według raportu Ministerstwa Zdrowia przekroczyła wczoraj 20 tys., niewykluczone, że oto spełnia się czarny scenariusz, według którego konieczne może okazać się utworzenie zbiorowych mogił.

Szczegóły działań Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Katowicach przytacza internetowy serwis telewizji Polsat News. Za pośrednictwem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wojewódzki sanepid zapytał urząd miasta w Bielsku-Białej oraz pozostałe gminy należące do powiatu o liczbę miejsc zbiorowego pochówku na cmentarzach komunalnych. Poproszono ponadto o wskazanie lokalizacji możliwej zbiorowej mogiły oraz przybliżenie jej pojemności.

– To realizacja planu zarządzania kryzysowego, abyśmy byli przygotowani na wypadek nagłego wzrostu liczby zgonów z powodu COVID-19 – przekazał dyrektor stacji.

Sanepid pyta o miejsce na zbiorowe mogiły

Odpowiedź ratusza w Bielsku-Białej brzmiała następująco: "Na terenie cmentarzy komunalnych w Bielsku-Białej nie ma wyznaczonego miejsca do pochówku zbiorowego. Jednocześnie pragnę dodać, że posiadamy na terenie cmentarza komunalnego w Kamienicy murowany grób urnowy dzieci nienarodzonych, które nie zostały odebrane ze szpitali w Bielsku-Białej przez rodziny oraz murowany grób urnowy osób pochowanych na koszt opieki społecznej. Oba te groby są mogiłami zbiorowymi".

– W ostatnim czasie zmarło wiele osób NN, dla których zorganizowanie pochowku bywało problemem i stąd prośba o sprawdzenie zarówno możliwości technicznych przechowywania zwłok, realizowania usług pogrzebowych, jak i możliwości pochówku – wskazał w rozmowie z polsatnews.pl Grzegorz Hudzik, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Hudzik zaznaczył, że ofiar epidemii koronawirusa to osoby bezdomne oraz mieszkańcy noclegowni. W efekcie ich tożsamość bywa wyjątkowo trudno do ustalenia. Warto zaznaczyć, że pacjenci zmarli na chorobę zakaźną muszą zostać pochowanie w przeciągu doby.

Dyrektor katowickiego sanepidu dodał, że prowadzone działania miały na celu także aktualizację informacji gromadzonych w ramach planu zarządzania kryzysowego.

– Typowo techniczny dokument, który nie powstał w odpowiedzi na gwałtowny wzrost liczby osób zmarłych na koronawirusa, ale po to, by przygotować się na wypadek szczególnie trudnej sytuacji. Uważam, że im szybciej to zrobimy tym lepiej – zapewnił rozmówca Polsat News.

Hudzik zaznaczył, że wobec informacji uzyskanych przez sanepid "nie jest obecnie planowana budowa dodatkowych miejsc na zbiorowe mogiły na cmentarzach w województwie śląskim". Dodał, że liczbę miejsc służących do przechowywania zwłok w szpitalach również uznano za wystarczającą.

W minioną środę w województwie śląskim odnotowano 1868 nowych pozytywnych testów na obecność COVID-19. Od początku epidemii liczba osób zakażonych wynosi 41 tys. 725 osób.

źródło: Polsatnews.pl

Obserwuj nas w
autor
Konrad Wrzesiński
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia