"Rzeczpospolita" nie pozostawiła suchej nitki. Polacy ocenili Kościół, wystawiając rachunek, najbardziej zaskakuje opinia młodych
Sondaż przeprowadzony na zlecenie "Rzeczpospolitej" to prawdziwy cios dla Kościoła katolickiego w Polsce. Twarde dane udowadniają, że wieloletnie mieszanie się w politykę kraju oraz hipokryzja względem zasad, którymi kierować powinien się wierzący sprawiły, że coraz mniej osób ma dobre zdanie na temat tej instytucji .
Opinia osób młodych to również znak, że w przyszłości trudno będzie odnotować lepsze wyniki, niż te obecne, a zgodnie z liczbami przekazanymi przez "Rzeczpospolitą", już teraz nie jest zbyt dobrze . Niestety za lata zaniedbań oraz kolejne skandale Kościołowi przychodzi płacić wysoką cenę.
Sondaż dla "Rzeczpospolitej": tyle 35 proc. przebadanych mówi o kościele pozytywnie
Informacje, jakie podała "Rzeczpospolita" to tak naprawdę potwierdzenie przypuszczeń wielu osób. Do tej pory brak jedynie było twardych danych będących realnym argumentem w stwierdzeniu, że Kościół katolicki w Polsce ma spore problemy i brak widoków na ich poprawę jest realny.
Samo badanie przeprowadził IBRIS , jeden z liderów na rynku. Przebadana grupa osób, niemal 1/3 badanych ma negatywny stosunek do Kościoła . "Rzeczpospolita" nie pozostawiła suchej nitki i z brutalnością wytknęła, że młodzi realnie odwrócili się od wiary, a zachowanie hierarchów miało na to mocny wpływ.
Co dokładnie dowiedzieć możemy się z sondażu przeprowadzonego przez "Rzeczpospolitą"? Otóż z opublikowanych danych wynika, że 35 proc. badanych deklaruje, że Kościół ocenia pozytywnie, jednak warto zaznaczyć, ze w tych 35 proc., jedynie 16 proc. wybrało opcję "zdecydowanie pozytywny". 32 proc. oświadczyło, że instytucja oceniana jest przez nich negatywnie . Z kolei 31 proc. ma stosunek obojętny i nie zajęło stanowiska w tej sprawie.
- Nie jest to specjalnie zaskakujące. [...] Interesująca jest grupa ponad 30 proc. badanych, którzy mówią o neutralnym stosunku do Kościoła. Moim zdaniem to o nich biskupi i duszpasterze powinni zabiegać - powiedział dla "Rzeczpospolitej" Tomasz Terlikowski. Niestety przyszłość Kościoła nie maluje się w pozytywnych barwach, a to ze względu na zaskakujące wyniki w najmłodszej grupie badanych przez IBRIS.
Młodzi w większości negatywnie oceniają Kościół
Niestety — dla Kościoła w Polsce — osoby od 18 do 29 lat zapytane o to, jak oceniają działania instytucji, były brutalnie szczere. Jedynie 9 proc. badanych w tej grupie wiekowej zdecydowało się na wybranie odpowiedzi wskazującej pozytywny stosunek do Kościoła .
Nie tylko powszechna już niechęć osób młodszych, powinna stanowić jeden z głównych tematów rozmów hierarchów Kościoła. Okazuje się, że powinni oni przyjrzeć się samym sobie. Minęły czasy, gdy autorytet pozwalał na uniknięcie krytyki za swoje czyny. W badaniu na zlecenie "Rzeczpospolitej" pojawiło się również pytanie o kardynała Dziwisza , wyniki raczej dla nikogo nie będą zaskoczeniem.
"Rzeczpospolita" pyta o kardynała Dziwisza, odpowiedzi go nie ucieszą
Kardynał Dziwisz nieustannie podpierający się autorytetem papieża Jana Pawła II będzie zaskoczony, że Polki i Polacy nie popierają jego stanowiska, mówiącego że z racji m.in. wieloletniej posługi w Watykanie, nie należy go krytykować i próbować odszukać prawdy na temat jego niegodnych zachowań związanych z tuszowaniem pedofilii. Hierarcha nie cieszy się sympatią rodaków. W badaniu "Rzeczpospolitej" przeprowadzonej przez IBRIS na jaw wyszło, że ponad połowa, bo aż 58 proc. badanych ocenia go źle. Kościół prawdopodobnie nie zdecyduje się na skomentowanie tych informacji.
Źródło: NaTemat / Rzeczpospolita / Twitter.com