wtv.pl Gospodarka Rząd przegłosował rekompensaty za stan wyjątkowy. Żaden poseł nie był przeciw
Jakub Kaminski/East News

Rząd przegłosował rekompensaty za stan wyjątkowy. Żaden poseł nie był przeciw

19 marca 2022
Autor tekstu: Konrad Wrzesiński

W piątkowy wieczór Sejm przyjął ustawę dotyczącą rekompensaty dla podmiotów gospodarczych, które odnotowały straty w związku ze stanem wyjątkowym. Kompensacja ma wynieść 65 procent średniego miesięcznego przychodu za okres od czerwca do sierpnia.

Podczas głosowania nad projektem rekompensaty dla przedsiębiorców w związku ze stanem wyjątkowym na pasie granicznym z Białorusią "za" ustawą opowiedziało się 445 posłów . Nikt nie wstrzymał się od głosu. Nikt nie był przeciw.

Kultura bez rekompensaty

Większością głosów odrzucono poprawki , według których podmioty dotknięte stanem wyjątkowym mogłyby otrzymać do 85 proc. lub 100 procent rekompensaty .

Nie przyjęto też poprawki mówiącej o rozszerzeniu katalogu przedsiębiorców uprawnionych do kompensacji o branżę przewozu turystów , w tym transportu rekreacyjnego – podkreśla RMF FM.

Na pieniądze nie mogą liczyć też podmioty z branży kulturalno-rozrywkowej . Rząd odrzucił poprawkę. Rzecz przedstawia się podobnie w przypadku podmiotów prowadzących detaliczną sprzedaż produktów spożywczych oraz pamiątek .

Kogo obejmą zatem zapisy? Według ustawy przedsiębiorców i rolników z województwa podlaskiego i lubelskiego, którzy świadczą usługi hotelarskie , a także: pilotów wycieczek, przewodników turystyki i firmy gastronomiczne.

Rekompensata ma ponadto przysługiwać podmiotom ułatwiającym nabywanie powiązanych usług turystycznych, organizatorom turystki i przedsiębiorcom zajmującym się wypożyczaniem i dzierżawą sprzętu turystycznego i rekreacyjnego.

Kompensata ma zostać wypłacona za okres obowiązywania stanu wyjątkowego we wspomnianych województwach. W przypadku jego skrócenia bądź wydłużenia kwota ma ulec proporcjonalnym zmianom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Jak otrzymać pieniądze?

Do otrzymania rekompensaty konieczne jest wystąpienie z odpowiednim wnioskiem do wojewody . Wśród dokumentów musi znaleźć się potwierdzenie informacji o przychodach za czerwiec, lipiec i sierpień .

Wojewoda musi wydać decyzję nie później niż w ciągu 14 dni od momentu złożenia wniosku.

Warto zaznaczyć, że w przypadkach, w których kwota rekompensaty przekroczyłaby 65 tysięcy złotych , konieczne będzie przeprowadzenie kontroli . W innych przypadkach wojewoda może, ale nie musi jej zlecać.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl, RMF FM

Obserwuj nas w
autor
Konrad Wrzesiński
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia