Podano specjalne procedury, jak postępować ze zwłokami zakażonych. Są niewyobrażalnie dotkliwe dla rodzin ofiar
Koronawirus w Polsce zbiera coraz większe żniwa.
Rodzina może poczuć się wyjątkowo dotknięta, jednak to niezbędne
Procedury postępowania z ciałem zmarłego przez COVID-19 mogą w jakiś sposób urazić uczucia osób bliskich. Podczas pogrzebu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Obostrzenia dotyczące zwłok przygotowało Ministerstwo Zdrowia.
Ciało zmarłego podlega obowiązkowi dezynfekcji płynem odkażającym o wirusobójczym działaniu. Nie można zwłok umyć i należy unikać tej czynności, choć standardowo występuje ona zawsze. Jeśli sytuacja tego wymaga, to należy zachować wyjątkową ostrożność. Nie wolno okazywać zwłok ani ich ubierać. Ryzyko przekazania wirusa jest zbyt duże.
Zmarły musi być umieszczony w specjalnym worku ochronnym i szczelnym z dołączonym ubraniem lub okryciem szpitalnym.
W przypadku kremacji umieszcza się jeden worek w drugim. Każdy z nich musi być zdezynfekowany silnym preparatem wirusobójczym i dezynfekującym. Następnie przekazuje się ciało do krematorium albo trumnie, w kapsule transportowej, przeznaczonej do tej czynności. Wszystkie przedmioty i pomieszczenia należące do zmarłego, lub te, w których przebywał muszą również być dezynfekowane.
Osoby, które mają bezpośredni kontakt ze zwłokami, też muszą się odpowiednio zabezpieczyć. Jak podaje Wprost, mają być to "m.in. kombinezon albo długi fartuch ochronny i czepek na głowę; jednorazową maskę zakrywającą otwory oddechowe, a do czasu umieszczenia zwłok w ochronnym, szczelnym worku maskę z filtrem co najmniej klasy N95/FFP2; gogle lub przyłbicę ochronną oraz jednorazowe rękawice".
Źródło: [Polsat News, Wprost, Polska Times]