wtv.pl Polska Jak Polska wypada w światowym indeksie wolności prasy? W 2020 r. było najgorzej w historii
WTV.pl

Jak Polska wypada w światowym indeksie wolności prasy? W 2020 r. było najgorzej w historii

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Na stronie "Reporterów bez granic" ("Reporters without borders") znaleźć można aktualne oraz archiwalne indeksy wolności prasy ( Press Freedom Index ). Z danych udostępnianych dla Polski od 2013 roku wynika, że z każdym rokiem niezależność mediów w naszym kraju jest w coraz gorszym stanie .

W związku z dzisiejszym protestem "Media bez wyboru" warto przyjrzeć się cenionemu na całym świecie Press Freedom Index . Co roku tworzony jest ranking 180 krajów na świecie oraz poziomu wolności ich prasy. Niestety trend, w jakim znalazła się Polska, bardzo dobrze obrazuje nastrój, który doprowadził do dzisiejszego protestu.

Polska w Press Freedom Index z 2020 r. najniżej w swojej historii

Dotarcie do Press Freedom Index nie jest trudne i wymaga zaledwie kilku kliknięć. Dane prezentowane przez "Reporterów bez granic" nie są informacjami, którym trudno wierzyć. Na ich ustaleniach i wskazaniach bazują tak cenione i wpływowe organizacje, jak m.in. ONZ .

Polska w roku 2020 zajęła 62. miejsce pod względem wolności prasy , telewizji , czy internetu . Ostatni Press Freedom Index wskazał, że od czasu pojawienia się Polski w zestawieniu w 2013 roku sytuacja rodzimych mediów jest najgorsza w historii prowadzonych badań.

Jeszcze w 2013 r. mogliśmy się pochwalić miejscem 22 . Rok później — w 2014 r. było lepiej, gdyż w Press Freedom Index Polskę znaleźć można było na 19 . miejscu . Po zanotowaniu kolejnego wzrostu (w 2015 r. zajęliśmy miejsce 18. ) w 2016 r. przyszło prawdziwe załamanie . W ciągu 12 miesięcy wolność i niezależność mediów drastycznie spadła. Z pierwszej 20 trafiliśmy na miejsce 47 .

Źródło: screen rsf.org; dane dla Polski

W stosunku do poprzedniego roku niezależność polskich mediów została oceniona jeszcze gorzej, tak by w tym roku po raz kolejny przesunąć granicę najgorszego wyniku w Press Freedom Index jeszcze niżej . W zakładce dotyczącej naszego kraju można dowiedzieć się, dlaczego sytuacja mediów zostaje tak krytycznie oceniana.

Warto również dowiedzieć się, kto tak naprawdę decyduje o ocenie i na czym polega wyciąganie średniej. Pozwala to na oddalenie argumentów oceniających Press Freeedom Index, jako nierzetelne źródło informacji na ten temat.

"Reporterzy bez granic" wyjaśniają sytuację słabnącej niezależności mediów w Polsce

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie rsf.org dowiedzieć można się, że wynik Polski w Press Freedom Index to efekt m.in. działań rządu. Organizacja wskazuje, że rząd " dąży do ujarzmienia systemu sprawiedliwości " i " zaczyna mieć to realny wpływ na wolność wypowiedzi ".

"Reporterzy bez granic" dodają jednocześnie, że obecnie " niektóre sądy stosują obecnie art. 212 kodeksu karnego , zgodnie z którym dziennikarze mogą zostać skazani nawet na rok więzienia za zniesławienie , chociaż kodeks cywilny zapewnia obywatelom wszelką ochronę, jakiej potrzebują, jeśli zostaną zniesławieni ". Zdaniem autorów Press Freedom Index ma to nijako wpływać na pojawianie się autocenzury .

W argumentacji niskiego wyniku Polski w rankingu wolności prasy "Reporterzy bez granic" zdecydowali się również krytycznie odnieść do sposobu działania mediów państwowych. Pod adresem TVP padło kilka wyjątkowo mocnych stwierdzeń.

- [ ... ] mowa nienawiści są nadal regułą w państwowych mediach , które zostały przekształcone w tuby propagandowe . Ich nowi dyrektorzy nie tolerują sprzeciwu ani neutralności ze strony pracowników i zwalniają tych, którzy odmawiają przestrzegania - czytamy na stronie "Reporterów bez granic" w uzasadnieniu wyniku Polski w Press Freedom Index .

Jak powstaje ranking, który jest ceniony i poważany do tego stopnia, że dzięki jego badaniom z 2017 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie Sudanu i tamtejszych problemów z wolnością słowa? Zbieranie danych służących do stworzenia rankingu to długi i żmudny proces .

Na jakiej podstawie kraje oceniane są w Press Freedom Index?

Wskaźnik wolności prasy publikowany jest od 2002 r. (Polska występuje w nim od 2013 r.) i od tego czasu 180 krajów co roku ocenianych jest pod względem niezależności mediów . Badane są m.in. pluralizm , niezależność mediów (sprawdzane jest, w jakim stopniu media działają niezależnie od źródeł władzy oraz wpływów politycznych), stopień autocenzury , kwestie prawne otaczające działalność mediów, czy transparentność redakcji oraz stopień nadużyć i przemocy .

Sama ankieta składającą się z 87 pytań dostępna jest w 20 językach i trafia do prawników , socjologów , dziennikarzy , czy ekspertów cenionych w badanych krajach oraz regionach objętych rankingiem Press Freedom Index . Wyniki opracowywane są w skali od 0 do 100, gdzie 100 oznacza najniższą wolność i niezależność mediów. W 2020 r. Polska otrzymała 28,65 punktów. Wyżej znalazły się m.in. Rumunia (25,91), Botswana (23,56), czy Kostaryka (10,53).

Więcej na temat protestu "Media bez wyboru" przeczytać możecie > TUTAJ <

Źródło: Wikipedia / rsf.org

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia