Co zrobić, gdy policja zatrzyma cię po 19? Ceniony konstytucjonalista przygotował poradnik krok po kroku
-
Od 28 grudnia wdrożono rządowe rozporządzenie, na mocy którego zakazane jest przemieszczanie od 19 do 6 rano w sylwestra
-
Chwilę później Mateusz Morawiecki odwołał obostrzenie, zastępując je "apelem"
-
Profesor Marek Chmaj wyjaśnia, czego możemy się spodziewać po policji
" Chrońmy nasze wolności i prawa" - zaapelował za pośrednictwem Facebooka wiceprzewodniczący Trybunału Stanu, profesor Marek Chmaj. Konstytucjonalista oraz zagorzały krytyk godziny policyjnej wyjaśnił, co należy robić, gdy policja zacznie podejmować interwencje po godzinie 19.
Chrońmy nasze wolności i prawa. Poniżej przygotowany przez Kancelarię Chmaj i wspólnicy instruktaż, jak postępować w...
Opublikowany przez Marek Chmaj Środa, 30 grudnia 2020
Co zrobić, gdy po 19 zatrzyma cię policja?
Podczas interwencji policjant, na twoją prośbę, ma obowiązek podać swoje imię, nazwisko oraz stopień służbowy. Podczas legitymowania możesz domagać się przedstawienia podstawy prawnej , którą będzie artykuł 15 ustawy o policji . Przepis nadaje prawo do legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości.
Możesz jednak domagać się podana podstawy faktycznej. Jest nią wykroczenie, czy przestępstwo, o które jesteś podejrzewany.
Służby mogą wymierzyć ci mandat w wysokości 500 złotych oraz sporządzić wniosek o karę administracyjną . Grzywny nie trzeba przyjmować, a ukarany nie ma obowiązku podawania swoich motywacji. Działanie to doprowadzi do wezwania na komendę w charakterze świadka lub podejrzanego .
Występując jako świadek, nie możecie odmówić składania zeznań poza pewnymi wyjątkami. Następnie sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Wymiar sprawiedliwości może wyznaczyć własną karę, przychylić się do wniosku policji lub w pełni go oddalić .
Przyjmując mandat także możemy domagać się jego uchylenia. W ciągu 7 dni od otrzymania kary należy złożyć wniosek do odpowiedniego sądu rejonowego. W tym przypadku od decyzji sędziego można złożyć zażalenie. W przypadku odmowy mandatu możemy korzystać ze środków odwoławczych.
Postanowiliśmy skontaktować się z Komendą Stołeczną Policji, by spytać o planowane działania na czas sylwestra . Wiemy, że dojdzie do zwiększenia liczby patroli policyjnych, a działania mają skupiać się na "zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom".
- Wigilia pokazała nam odpowiedzialne zachowania ze strony mieszkańców Warszawy. To ta odpowiedzialność zadecyduje o tym, czy będzie to ostatni taki Sylwester w cieniu pandemii COVID-19. Każdą sprawę policjanci będą analizowali indywidualnie w zależności od przyczyn i okoliczności podjętych działań - zapewnia dla naszej redakcji nadkomisarz Sylwester Marczak.
Źródło; [Facebook/Marek Chmaj/WTV]