wtv.pl Polityka Ogromne zmiany, PKN Orlen wkracza na rynek mediowy. Przejmuje wydawnictwo Polska Press
WTV.pl

Ogromne zmiany, PKN Orlen wkracza na rynek mediowy. Przejmuje wydawnictwo Polska Press

19 marca 2022
Autor tekstu: Anna Dymarczyk
  • PKN Orlen oświadczyło, że zakupiło dziś wydawnictwo Polska Press.

  • Polska Press była wydawcą największych portali i gazet regionalnych, m. in. Gazety Wrocławskiej, Dziennika Bałtyckiego, Głosu Wielkopolskiego i innych.

  • Część dziennikarzy i polityków wyraziła głębokie zaniepokojenie tą sytuacją.

  • Obawiają się, że spółka państwowa będzie miała głęboki wpływ na treści zamieszczane w przejętych mediach.

O sprawie ostro wypowiedzieli się m. in. reporterzy Onetu , którzy podeszli do tematu także z pewnym przekąsem.

PKN Orlen zakupiło Polska Press. Co teraz będzie ich własnością?

PKN Orlen , która z nazwy jest głównie Polskim Koncernem Naftowym, ale również jedną z najbogatszych polskich spółek państwowych, oświadczyła dziś, że zakupiła wydawnictwo Polska Press .

Polska Press była wydawcą największych regionalnych gazet i portali - znane w regionach dzienniki jak "Głos Wielkopolski", "Głos Pomorza", "Gazeta Wrocławska", "Dziennik Łódzki" i inne , które od lat informowały mieszkających w danym regionie Polaków o tym, co dzieje się w ich najbliższej okolicy. Do wydawcy należy również bezpłatny dziennik "Nasze Miasto" , który mogliśmy otrzymywać podczas przechodzenia ulicami naszych miejscowości.

Co ważne, liczby, które się z tym wiążą, są ogromne - są w posiadaniu 20 z 24 najbardziej znanych regionalnych dzienników i funkcjonują w 15 z 16 województw . Są również w posiadaniu aż 120 lokalnych tygodników . Jest to więc prawdziwy dostęp do informacji na szczeblu regionalnym.

Wydawca jest również właścicielem około 500 witryn internetowych związanych z prasą. Są to m. in. telemagazyn.pl, naszemiasto.pl, strefabiznesu.pl, gol24.pl czy strefaagro.pl .

Warto również zaznaczyć, że Orlen przejął niedawno 65% akcji w spółce RUCH , a tym samym przejął nad nią kontrolę.

- K onsekwentnie poszerzamy obszary naszej działalności. Na bazie Sigma Bis zbudowaliśmy od podstaw profesjonalną agencję mediową, która sukcesywnie zdobywa nowych klientów, w tym komercyjnych. Przejęliśmy spółkę Ruch , co ułatwi nam wejście na rynek nowych punktów sprzedaży i rozwój usług e-commerce. Z kolei dostęp do 17,4 milionów użytkowników portali zarządzanych przez Polska Press , skutecznie wzmocni sprzedaż całej Grupy ORLEN, zoptymalizuje koszty marketingowe i umożliwi dalszą rozbudowę narzędzi big data. Podejmujemy działania, które wpisują się w nową strategię PKN ORLEN do 2030 r. i będą efektywnie wspierać dynamiczny rozwój sieci detalicznej - informował o zakupie prezes Zarządu PKN Orlen, Daniel Obajtek.

Dziennikarze zaniepokojeni ruchem Orlenu

Po ogłoszeniu przejęcia, bardzo niepochlebnie o działaniach PKN Orlen wypowiedzieli się politycy opozycji i dziennikarze, zarzucając spółce próbę stworzenia kolejnych "mediów narodowych" tym razem trafiających jednak również do mniejszych miast i miasteczek . Jak pisali, dostęp do prasy regionalnej jest bardzo istotny.

Niektórzy redaktorzy podeszli do tematu z pełną powagą - zrobił tak m. in. Bartosz Węglarczyk z Onetu.

- Demokracja kurczy się na naszych oczach. Nikt nie może potem mówić, że nie widział lub nie słyszał - pisał na swoim Twitterze.

Z innej strony do tematu podszedł inny dziennikarz tego portalu - Janusz Schwertner.

- Łączymy się w bólu z braćmi Karnowskimi, Miłoszem Manasterskim i Marcinem Najmanem, którzy będą musieli tłumaczyć politykę rządu już nie tylko w TVP, wSieci, Gazecie Polskiej, Radiu Maryja, Tygodniku Solidarności, Polskim Radiu, ale także w 20 dziennikach Polska Press - możemy przeczytać w jego wpisie.

Wielu komentujących pytało, czy to koniec niezależnej prasy lokalnej . Nie wiadomo jednak, jakie naprawdę plany wobec przejętego wydawnictwa ma PKN Orlen.

źródło: [rmf24.pl]

Obserwuj nas w
autor
Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia