Od czwartku ponowna powszechna kwarantanna w Chile. Ważne informacje dla turystów
-
Sebastian Pinera, prezydent Chile, zdecydował na ponowne objęcie kraju powszechną kwarantanną
-
Od soboty 27 marca cofnięte zostają również pozwolenia na przemieszczanie się między poszczególnymi miejscowościami, czy prawem do migany stałego pobytu zamieszkania
-
Cofnięcie tych pozwoleń obejmuje również okres świąteczny
-
Chile zaszczepiło obiema dawkami ponad 2,9 mln z 19 mln obywateli, jednak trwające lato oraz odwiedziny turystów spowodowały w ciągu ostatnich dwóch tygodni wzrost zakażeń o ponad 36 proc.
Regiony Chile , które łącznie zamieszkuje 13 milionów z 19 milionów obywateli kraju , objęte zostaną ostrzejszymi restrykcjami . Kraj liczyć się musi z powszechną kwarantanną .
Między godziną 22 wieczorem, a 5 rano nikt w Chile nie może opuszczać domu . Dodatkowo regionalne obostrzenia są jeszcze ostrzejsze. To decyzja, która jest odpowiedzią na ponowny atak wirusa SARS-CoV-2.
Koronawirus na świecie: Chile wprowadza lockdown
Sytuacja w Chile stała się niebezpieczna i nikt nie ukrywa, iż jest to zaskoczenie z racji, iż jeszcze w połowie miesiąca to właśnie Chile zaszczepiło obiema dawkami 2,9 miliona mieszkańców , co dało mu piąte miejsce pod tym względem na całym globie.
Niestety lato , które obecnie trwa na drugiej półkuli oraz fakt, że turystyczne regiony to również te miejsca, gdzie mieszka blisko 70 proc. populacji kraju spowodowały, że ponownie zaczęto notować wzrost zakażeń koronawirusem . Sebastian Pinera, prezydent i jednocześnie kierujący działaniami rządu Chile, podjął decyzję, że wraca powszechna kwarantanna .
Obecne wydarzenia nazywane są przez lokalną prasę najgorszym momentem całej pandemii . Tylko w ciągu dwóch tygodni zanotowano wzrost zakażeń o 36 proc. W kraju liczącym 19 milionów mieszkańców w związku z zakażeniem SARS-CoV-2 zmarło ponad 22 tys. ludzi.
Jakie obostrzenia wprowadza chilijska władza?
Okazuje się, że w najludniejszych miejscach kraju, czyli m.in. stolicy Santiago de Chile , czy turystycznych O’Higgins, Los Lagos, Concepcion, czy Coquimbo j uż od tego weekendu nie będzie możliwe poruszanie się ulicami bez właściwego dokumentu , który do tego uprawnia. To jednak nie koniec kroków, jakie podjęło Chile.
Dodatkowo zdecydowano, iż wydane już zezwolenia na to, by zmienić miejsce stałego pobytu — zostaną unieważnione . Również te obostrzenia wejdą w życie 27 marca. Najbardziej dotkliwe może okazać się to, iż w kraju, gdzie ponad 90 proc. mieszkańców deklaruje wiarę katolicką, podjęto decyzje o tym, iż również postanowienia pozwalające na migrowanie między miejscowościami w weekendy oraz nadchodzące święta: tracą swoją ważność .
Polskie MSZ ostrzega i informuje o obostrzeniach w Chile
Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych zapoznać się można z komunikatami resortu dotyczących podróży do innych krajów. W przypadku Chile przeczytać możemy, iż „ nie przestrzeganie kwarantanny wiążę się z grzywną min. 2,5 miliona peso chilijskich . Jeśli złamanie przepisu będzie miało znamiona przestępstwa, prokuratura zostanie powiadomiona o wszczęciu dochodzenia karnego, które może zakończyć się dodatkowymi karami ”.
Turyści muszą być świadomi tego, iż po przylocie do kraju skierowani zostaną na obowiązkową kwarantannę w hotelu trwającą 10 dni z możliwości skrócenia po dniach 7 w przypadku otrzymania negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa. Przy samym wjeździe do kraju również konieczne jest okazanie dokumentów potwierdzających wykonanie badania w przeciągu ostatnich 72 godzin.
Polskie MSZ informuje dodatkowo, iż turyści zobowiązani są do posiadania ubezpieczenia opiewającego na kwotę minimum 30 tys. dolarów amerykańskich . Kwota ta ma pokrywać ewentualne koszty leczenia w związku z zachorowaniem na COVID-19.
Resort zaleca również śledzenie chilijskich stron rządowych , gdzie można zapoznać się z konkretnymi obostrzeniami, jakie tamtejsze władze wprowadzają. Jest to o tyle ważne, że w niektórych regionach restrykcje są zaostrzone.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
-
Szefowa Związku Polaków na Białorusi, Andżelika Borys, została zatrzymana przez milicję
-
Zrzucanie winy na ofiarę przemocy za strój? Victim blaming pod płaszczykiem wiary na TikToku
-
Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega. Możesz paść ofiarą oszustów, robiąc zakupy w sieci
Źródło: Interia / www.gov.pl