wtv.pl Polska Spożywanie posiłków na zupełnie innych zasadach. Wprowadzono nowe reguły epidemiczne
Pixabay.com/FreeToUseSound

Spożywanie posiłków na zupełnie innych zasadach. Wprowadzono nowe reguły epidemiczne

19 marca 2022
Autor tekstu: Anna Dymarczyk

Przepis dotyczy również palenia papierosów na ulicy.

Nowe obostrzenia nie będą łatwe do przestrzegania

Rozporządzenie, które wprowadza żółtą strefę w całej Polsce (prócz wyznaczonych również powiatów czerwonych) zakłada noszenie masek we wszystkich miejscach publicznych, również na zewnątrz. Oznacza to, że nie można ich też w żadnym momencie zdjąć, chyba że znajdujemy się u siebie w domu, w samochodzie, w pracy lub w lokalu gastronomicznym, w którym chcemy zjeść posiłek. To oznacza, że picie i jedzenie na świeżym powietrzu, tak jak i palenie papierosów w przestrzeni publicznej, jest zakazane, chyba że jeść lub pić z nałożoną na usta maseczką.

Wyjątkiem od tej reguły mają być pociągi. Można w nich usiąść na swoim miejscu i zdjąć maseczkę, by zjeść swój posiłek lub ten oferowany przez pociągową kuchnię, należy jednak pamiętać, że zaraz po spożyciu należy maseczkę z powrotem nałożyć na twarz.

Podobne zakazy zostały wprowadzone na wiosnę, kiedy doszło do pierwszych oznak lockdownu i na ulicach pojawili się ludzie z osłonami na twarz. Kara za nieprzestrzeganie nowych przepisów wynosi 500 zł, a jeśli służby zdecydują, że sprawa powinna trafić do wyższej instancji, obciążenie może wynieść nawet od 5000 zł wzwyż.

Inne obostrzenia żółtej strefy

Należy również pamiętać o innych wprowadzonych przez rząd obostrzeniach. W lokalach gastronomicznych np. może przebywać jeden klient na 4 mkw, co w małych lokalach będzie szczególnie uciążliwe. Również w wielu miejscach, np. w kinach i teatrach, obowiązuje większy limit widzów - dla gości dostępne jest 25% miejsc i należy siadać przynajmniej z jednym miejscem odstępu.

Zamknięto również kluby i dyskoteki, a hotele muszą zawiesić udostępnianie miejsc do tańczenia. Siłownie i parki rozrywki również mają ograniczenia dotyczące przebywających na miejscu osób - muszą one zachowywać odpowiednie odległości i maksymalnie na terenie może przebywać jedna osoba na podaną w rozporządzeniu liczbę mkw.

Pojawiły się też specjalnie godziny robienia zakupów dla seniorów, które trwają od 10 do 12.

źródło: [natemat.pl][gov.pl]

Obserwuj nas w
autor
Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia