wtv.pl Polityka Jak, gdzie i kiedy nosić maseczki? Garść przydatnych informacji, sprawa dotyczy każdego
WTV.pl

Jak, gdzie i kiedy nosić maseczki? Garść przydatnych informacji, sprawa dotyczy każdego

19 marca 2022
Autor tekstu: Wiktor Ćwikliński

Ministerstwo Zdrowia doprecyzowało przepisy dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa poza domem. Pierwotne przepisy zakładały bezwzględny obowiązek noszenia okrycia twarzy. Taki pomysł okazał się jednak mocno dziurawy i groził szeregiem problemów. Stąd decyzja ministerstwa by go znowelizować.

Maseczki nie dla wszystkich obowiązkowe

Nakaz zakrywania twarzy ma obowiązywać podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych, na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych,  na targowiskach oraz w placówkach handlowych. Zgodnie z nowym prawem, obowiązek zakrywania nosa i ust dotyczyć będzie też środków publicznego transportu zbiorowego. Maseczki musimy też nosić w prywatnych samochodach, jednak tylko wtedy, gdy poruszają się w nich osoby niemieszkające razem. Zakrywanie ust i nosa będzie też wymagane na terenach zielonych: w parkach, zieleńcach, na promenadach, w ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na plażach i bulwarach. Obowiązek wprowadzono także podczas przebywania na terenach leśnych - na terenie parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania.

Maseczek nie będą musiały nosić małe dzieci. Do 4. roku życia rozporządzenie wprowadza dowolność w tej kwestii. Jest to zmiana bardzo oczekiwana przez rodziców, którzy wskazywali, że zmuszenie 3-letniego dziecka do założenia takiej osłony jest praktycznie niewykonalne. Z nakazu zwolnione są również osoby, u których noszenie maseczki spowodowałoby trudności w oddychaniu. Popołudniowa nowelizacja projektu wyłączyła z obowiązku również księży sprawujących liturgię. Warto jednak zaznaczyć, że eksperci jasno mówią, że takie osoby powinny mimo wszystko próbować nosić maseczki ze względu na to, że choroby układu oddechowego są poważnym czynnikiem ryzyka w przypadku choroby Covid-19.

Do dzisiaj na świecie koronawirusem SARS-CoV-2 zaraziły się prawie 2 miliony ludzi, zmarło 126 tysięcy, a wyzdrowiało 486 tysięcy. Epidemia spowodowała całkowity paraliż światowej gospodarki oraz gwałtowny wzrost bezrobocia. Obecny również w Polsce wirus, wywołał jak dotąd 7408 zachorowań oraz 268 zgonów.

Źródło: RMF24

Obserwuj nas w
autor
Wiktor Ćwikliński
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia